Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Halloween – dekoracje DIY do domu

Halloween – dekoracje DIY do domu Najprostszy sposób na dekoracje na imprezę halloweenową? Upiec pięknie straszne ciastka!
 
 

Już wkrótce Halloween. Dekoracje DIY, czyli wykonane własnoręcznie to doskonała okazja do zabawy z dziećmi.

Halloween – data i tradycja
 

Przyjmuje się, że Halloween przypłynęło do nas zza oceanu. To właśnie w Stanach Zjednoczonych święto to obchodzi się z największym rozmachem. Jest ono bardzo popularne również w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jednak jego korzeni należy wypatrywać w Starożytnym Rzymie oraz w kulturze celtyckiej.

Kapłani celtyccy wierzyli, że 31 października rozmywa się granica między światem osób zmarłych i żywych. By odstraszyć złe dusze, ludzie zakładali maski i czarne stroje. Halloween w tej wersji celebruje się aktualnie.

Zabawy na Halloween
 

W tradycji amerykańskiej, 31 października dzieci przebierają się i chodzą po domach, zbierając cukierki. Łatwo się tu dopatrzyć o wiele starszego, polskiego zwyczaju odwiedzania sąsiadów i zbierania wielkanocnych wiktuałów w Śmigusa-Dyngusa.

Nie tylko dzieci bawią się wHalloween. Wśród dorosłych przyjęło się urządzać tego dnia przyjęcia i chodzić do klubów. Obowiązkowo w przebraniach duchów, wampirów lub wiedźm.

reklama

Halloween w Polsce
 

Pod koniec października witryny sklepowe świecą halloweenowymi ozdobami, lecz nie na taką skalę, jak ma to miejsce w USA. W kraju zdania dotyczącego tego święta są wciąż podzielone. Wielu uważa je za niepokojący objaw amerykanizowania naszej kultury. Inni widzą w Halloween po prostu kolejną dobrą okazję do zabawy.

W szkołach zabawy związane z Halloween pojawiają się głównie na lekcjach języka angielskiego. Nad Wisłą  nie przyjęła się tradycja chodzenia dzieci po domach.

Halloween  - dekoracje DIY
 

Najpopularniejsze dekoracje na Hallowen powstają z wydrążonej dyni. Efekt bywa szczególnie piorunujący po zmierzchu, gdy zapalamy świece.

Jednak piękne ozdoby powstają również z papieru i filcu. Świetnie prezentują się w towarzystwie sztucznej pajęczyny. Można ją wykonać samemu, na przykład z białej włóczki. Gotowe produkty są też bez trudu dostępne w sklepach internetowych.

Nie zapominajmy, że miejsce na dekoracje halloweenowe znajduje się przede wszystkim na stole. Ciastka z zębami, babeczki-nietoperze i sałatka owocowa w wydrążonej dyni? Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia!

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: Shutterstock