Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Kolorowa makatka: zrób to sam

Makatka na fotel? To proste! Zapraszamy do galerii, by poznać instrukcję. Kamila Markiewicz-Lubańska  
 
 

Kolorowa makatka to wisienka dla domu z rozmachem w stylu country. Podpowiadamy, jak ją zrobić krok po kroku! Szczegółowa instrukcja znajduje się w galerii zdjęć powyżej.

Makatka to ozdoba odpowiednia nie tylko na meble. Dekoruje również ściany i podłogi. Jest zwieńczeniem domu urządzonego w stylu folkowym. Jest wykonywana w różnych technikach, a jej historia sięga czasów starożytnych. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który kraj to ojczyzna makatki. Kolorowe tkaniny pojawiały się na przestrzeni wieków we wszystkich kontynentach. Okazuje się, że nawet flagi pirackie z zastraszającymi symbolami czaszki to nic innego, niż… makatki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Shibori: tutorial dekoracyjnego farbowania.

Można jednak przyjąć, że makatka nad Wisłę dotarła ze wschodu. Jedne z pierwszych wspominek pochodzą z Tybetu. Thanki służyły mnichom do medytacji i wizualizacji, a także były używane w trakcie obrzędów religijnych.

Na polskich haftowanych makatkach często znajdowały się sceny rodzajowe lub regionalne wzory – łowickie rozety i kaszubskie kwiaty. Wyróżnia się także makatki religijne, które pełnią rolę obrazów na ścianę lub serwet.

Pomysłodawczyni: Marysia Szymańska
Tekst: Karolina Marek, Eliza Otto  
Zdjęcia: Kamila Markiewicz-Lubańska

Polecamy również: Najlepsze kosmetyki zrobisz sama – rozmowa z Ewą Sroką.

reklama
Weranda Country nr 2/2017