lubczyk właściwości

Lubczyk to polski afrodyzjak! Pomoże w miłości

Zwyczaje

Czym ta przyprawa zyskała sobie miłosną sławę? I jak korzystano z jej miłosnej mocy?

reklama

Lubczyk ogrodowy – właściwości

Zielona rośliny rośnie głównie w ogrodach, rzadko można spotkać ją w naturze. Czy lubczyk rzeczywiście posiada "magiczne właściwości"? Cóż. Zacznijmy od tego, że korzeń lubczyku ma właściwości lecznicze – może pomóc w obniżaniu złego cholesterolu, wspomagać serce, poprawiać wygląd skóry, a także zapobiegać chorobom prostaty. Może być także pomocny przy niestrawności. A do czego dawniej moc lubczyku wykorzystywały zakochanne panny?

Kochasz zioła? W sklepie Weranda.pl kupisz efektowne suszarki do ziół

Lubczyk na miłość – polski afrodyzjak

Pół biedy, jeśli jego liści użyje panna młoda – prosić o szczęście w małżeństwie nie grzech, a jeśli jeden listek przyczepiony do sukni ślubnej ma je zapewnić, warto spróbować. Gorzej, gdy lubczyku doda się do pierwszej kąpieli nowo narodzonej dziewczynki. Zagwarantuje jej to wprawdzie powodzenie u chłopców, ale jego konsekwencje mogą być ponure. Bo co, zakocha się w jakimś gołodupcu? Albo się o pannę pozabijają?

reklama

W Polsce lubczyk zaczął solidnie rozrabiać w XVII w.

Wtedy to zakochane i niebojące się wiecznego potępienia panny dorzucały go cichaczem kawalerom do jedzenia i napitków, aby spowodować zakochanie albo co gorsza „skłonić do lubieżności”. O zgrozo, często dodawały do pokrojonej rośliny krwi miesięcznej albo żabich truchełek, a całość mieszały drzazgą z trumny (cel: miłość dozgonna). Jednak trzeba lubczykowi przyznać, że w przeciwieństwie do wielu miłosnych specyfików był bezpieczny. Nie to, co szalej albo „hiszpańska mucha”.  

Tekst: Weronika Kowalkowska
Fotografie: Shutterstock

Zobacz także: Dlaczego pijemy szampana na Nowy Rok?

Zobacz również