Dziką łąkę pełną roślin, smaczne pokrzywy, kolorowe rabatki pachnących kwiatów – oto, co najbardziej lubią piękna rusałka lub zwinny modraszek.
Ulubionym miejscem pawików, admirałów, czerwończyków dukacików i innych skrzydlatych piękności jest łąka pełna koniczyny, bławatków, krwawników, dzikiej marchwi, jaskrów, maków, rumianów. Możecie się o nią postarać i wysiać specjalną mieszankę nasion zamiast angielskiego trawnika, za którym owady nie przepadają, bo nie znajdują na nim ani jedzenia, ani picia. Z ich punktu widzenia im bardziej dziko, tym lepiej.
Jeśli jednak zależy wam i na wypielęgnowanym zielonym dywanie, i na motylach – zróbcie dla nich klomb pełen jasnych, wyrazistych kolorów. Łatwiej znajdą swój słodki stół, gdy rośliny posadzicie w barwnych pasmach, które także zapachem przyciągną ich uwagę. Będą wpadać w odwiedziny jak do ulubionej knajpki, pod warunkiem, że miejsce będzie osłonięte od wiatru, zapewnicie im dużo słodyczy oraz kamieni, na których mogą się wygrzewać w słońcu. Nie pogardzą też kałużą (możecie ją zrobić w płaskiej misce), bo po uczcie z nektaru kwiatowego chętnie stadami popijają wodę.
LISTA MOTYLICH PRZEBOJÓW
KRZEWY
Ich ulubiony to miodowo pachnąca budleja Dawida. Pasą się na niej stadami. Chętnie odwiedzają też lilaki i wiciokrzewy, kępy pnących i w ogóle każdych róż, a także maliny, jeżyny oraz wrzosy.
BYLINY
Przepadają za kwiatami jeżówki purpurowej, floksami, chabrami, bodziszkiem, bergenią, macierzanką i kocimiętką. Bardzo im też smakują: cynie, laki, kosmosy, powoje, rezeda, maciejka, lwie paszcze, smagliczki i żeniszki. Jesienią szukają astrów marcinków.
ZIOŁA
Lubią te uprawiane w ogrodach ziołowych: lawendę, melisę lub miętę, lebiodkę, hyzopy, ale dosłownie nie mogą żyć bez paskudnej pokrzywy i jej eleganckiej kuzynki – jasnoty.
COŚ DO PICIA
Gdy kwiaty przekwitną, możecie motyle dokarmiać. W miseczkach połóżcie niewielkie pomarańczowe i czerwone gąbki nasączone roztworem cukru albo resztki soczystych, kolorowych owoców.
A NA ZIMĘ...
Możecie zawiesić w ogrodzie domki. Przypominają budki lęgowe z daszkami, ale mają wąskie pionowe otwory, przez które motyl wejdzie, gdy złoży skrzydła. Na tylnej ściance trzeba przymocować korę, żeby mogły się jej przytrzymać podczas snu.
Zdrowo mieć własną marchew, koper czy kminek. To także ulubione jedzonko żarłocznych gąsienic, np. pazia królowej. Pokrzywami zajadają się gąsienice rusałki – nie niszczcie ich, jeśli chcecie mieć te piękne motyle w ogrodzie – i nie stosujcie chemii! Pestycydy są dla wszystkich owadów trujące!
Tekst: Anna Ozdowska
Fotografie: Joanna Zatorska, shutterstock.com, Gap Photos/Medium