domek dla owadów

Domek dla owadów: zrób go sam lub powieś gotowy. Zaproś do ogrodu pszczoły, trzmiele, lepiarki...

Zrób to sam

Jak zwabić do ogrodu owady, które może nie zachwycają bajkowymi kolorami i kształtami, a jednak są bardzo pożyteczne, bo zwalczają szkodniki? Trzeba im powiesić domek dla owadów! Możesz taki domek zrobić samodzielnie lub kupić gotowy, ale ważne jest miejsce, w którym go powiesisz. Zobacz!

reklama

Najbardziej pożądani sąsiedzi to dzikie pszczoły, trzmiele, lepiarki, samotki, zadrzechnie fioletowe, łowiki; tępią one muchy, osy i szarańczaki. Złotooki natomiast to pogromcy mszyc. Ich mieszkaniami były kiedyś słomiane dachy, gliniane lub ceglane ściany wiejskich chałup, spróchniałe drewno. Jeśli nie masz starej siedziby, możesz skorzystać z naszych podpowiedzi i przygotować dla owadów domek.

Domek dla owadów: jak i z czego zbudować domek, gdzie go powiesić?

Najbardziej naturalnym domkiem dla owadów będzie pozostawiony w kącie ogrodu zmurszały pień, kopiec kamieni, wiązka gałęzi. To doskonałe domki dla insektów. W klockach z buku lub akacji nawierć otworki, uformuj cegiełki z gliny i nakłuj patykiem. Specjalnie dla złotooków urządź budkę wypełnioną słomą (owad najlepiej dostrzeże czerwoną), a dla trzmieli – domek z deseczek o bokach 10–15 cm, wypełniony suchym mchem, z malutkim wejściem. Murarkom, które budują gniazda we wnętrzach łodyg, możesz zaproponować doniczkę wypełnioną wiązką bambusa. Domki dla owadów powieś lub umieść w osłoniętym od wiatru i deszczu miejscu, wszystkie na słońcu, tylko domek dla trzmiela niech zostanie w cieniu.

Domek dla owadów DIY: jak zrobić domek dla dzikich pszczół

Krok 1: Budkę dla owadów możemy urządzić w wiklinowym płaskim koszyczku, na przykład takim na chleb.

Krok 2: W plastikowej misce wyrabiamy jak ciasto glinę zmieszaną z wodą i słomianą sieczką (w proporcjach 3:1). Można też kupić gotową glinkę w kolorze terakoty, którą formujemy wilgotnymi dłońmi i przekładamy do koszyczka. Kilogramowa paczka niemieckiej firmy Nerchau kosztuje około 27 zł, a czeskiej Koh-I-Noor – około 12 zł.

Krok 3: Na dole umieszczamy zwiniętą ściśle w rulon niepotrzebną słomianą matę (może być okienna). W glinie robimy głębokie otworki – patykiem lub ołówkiem. Domek schnie na słońcu przez kilka dni. Miejmy nadzieję, że spodoba się złotookom i innym pożytecznym lokatorom. Wieszamy go w jasnym, ciepłym miejscu wczesną wiosną.

Hotel dla owadów duży mieszany, sklep.weranda.pl
Hotel dla owadów duży mieszany, sklep.weranda.pl
Hotel dla owadów pszczeli raj, sklep.weranda.pl
Hotel dla owadów pszczeli raj, sklep.weranda.pl

Gotowy domek dla owadów: gdzie go kupić i jak wybrać najlepszy? 

Jeśli nie przepadasz za majsterkowaniem, a zależy ci na tym, żeby w twoim ogordzie poajwiły się pożyteczne zapylacze, zdecyduj się na gotowy domek dla owadów. Obecnie w sklepach możemy przebierać w rozmaitych modelach: od najprostszych, przypominających małe budki lęgowe dla ptaków, po bardzo rozbudowane, z wieloma kondygnacjami i otworkami różnej wielkości. Bogaty wybór domków dla owadów znajdziesz również w naszym sklepie: sklep.weranda.pl

Gotowy hotel dla owadów najlepiej jest powiesić na drzewie w zacisznym, słonecznym, osłoniętym przed wiatrem miejscu. Można też go zamontować np. pod okapem dachu – dzięki temu zyska dodatkową ochronę przed deszczem. Nie masz ogrodu ani działki? To nie problem! Domek dla owadów z powodzeniem spełni swoją funcję również na balkonie albo tarasie. Teraz wystarczy odrobina cierpliwości - mali goście z pewnością wkrótce zainteresują się stworzonym przez ciebie azylem. 

TEKST: redakcja
FOTOGRAFIE: shutterstock

Zobacz także: Czarna pszczoła wróciła na polskie łąki

Zobacz również