Oto 5 najczęstszych ekogrzechów, które powtarzamy co roku, szykując się do wigilii. Nie popełnijmy ich tym razem!!... 

1. Obżarstwo 

Przy stole pięcioosobowa rodzina, a na nim jedzenia jak dla dwunastu chłopa. Efekt? Przejedzenie, niestrawności i masa resztek w koszu! Słowem – grzech marnowania żywności.

Rozwiązania są dwa. Albo gotować mniej, albo podzielić się z innymi. Świątecznymi pysznościami można obdarować szpital, noclegownię albo po prostu sąsiadów, którym się nie przelewa.

2. Prezenty

Zamiast kupować cioci kiczowatą figurkę (bo nie masz innego pomysłu) czy śmieszną koszulkę bratu w średnim wieku (która na pewno trafi na dno szuflady), może warto zorganizować rodzinną zrzutkę na wspólny prezent? Droższy, ale przemyślany. A jeśli nie, to już lepiej kupić rzecz banalną, lecz przydatną. Na przykład skarpetki.

reklama


3. Prąd

Choinka, balkon, okna – wszystko miga wesoło. Nawet drzewka przed domem i rynny są obwieszone lampkami. W kuchni i salonie też wszystkie światła pozapalane. A licznik tyka...

Postaw na nastrój romantyczny, a przy okazji ekologiczny: świeczki na stole wigilijnym, w oknie lampiony, a na choince, zamiast trzech sznurów światełek, tylko jeden, koniecznie LED.

4. Tandeta na drzewku

Już od końca listopada sklepy zalewa fala tanich, nietrwałych, ale za to kolorowych dekoracji świątecznych. Bombki utaplane w brokacie, girlandy z błyszczącej folii, świecidełka wygrywające kolędy. Posłużą rok, góra dwa lata i wylądują w śmieciach. I potem będą się rozkładać przez wieki. Rozsądniej będzie kupić ozdoby z naturalnych materiałów. A jeszcze lepiej zrobić je samemu albo z dziećmi.

5. Opakowania po prezentach  

Wielkie pudło, masa papieru i wstążek, a w środku owinięty w kłęby folii drobiazg. Oczywiście w swoim fabrycznym opakowaniu z tektury i plastiku. Lepiej zawinąć prezent w tkaninę (wielokrotnego użytku) albo recyklingowy papier z poprzednich świąt. A zamiast papierowych kartek świątecznych wysłać cyfrowe.

Co można zrobić z papieru po prezentach?

Najpierw go wyprasuj przez szmatkę. A potem...

• Zrób z niego ozdobną girlandę,  np. z papierowych frędzli.
• Wytnij koło i potem wykorzystaj je jako ozdobną nakładkę na nakrętkę do słoika, np. z domowymi konfiturami.
• Naklej na twardszy papier i zrób kopertę, będzie jak znalazł do zaproszeń, życzeń świątecznych itp.
• Potnij na kawałeczki – na konfetti.
• Wyklej nim plecy regału z półkami, książki i bibeloty zyskają kolorowe tło.
• Wyłóż nim dna szuflad.
• Obłóż książki i podręczniki dziecka.
• Zachowaj na przyszłoroczne łańcuchy i ozdoby choinkowe.


Weronika Kowalkowska, Dominika Chirek 
fot. shutterstock

Zobacz również