Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Projektowanie ogrodu

Nie dość, że nawilży powietrze i stworzy mikroklimat, to jeszcze ukoi skołatane nerwy. Bo właśnie tak na nas działa widok i szum wody. Przekonaj się, że warto mieć oczko wodne w ogrodzie!

reklama

Oczko wodne w ogrodzie – jak zbudować?

Najpierw wybieramy miejsce. Najlepiej z dala od drzew (opadające liście to prawdziwa zmora), z dostępem do światła i blisko ujęcia wody (łatwiej napełnisz zbiornik). Najszybciej i najłatwiej zrobić oczko z użyciem gotowej formy, jednak takie zbiorniki są dość płytkie, dlatego nie przezimują w nich ryby, nie wyglądają też naturalnie i zazwyczaj są ciemne, przez co szybciej się nagrzewają. Jeśli chcemy mieć większe oczko, trzeba zbudować je od podstaw.

Najtańsze rozwiązanie to specjalna folia PCV lub EPDM. Przed jej rozłożeniem trzeba wyłożyć dno piaskiem i geowłókniną, by było bardziej stabilne. Folia może wytrzymać nawet do 20 lat. W przypadku bardzo dużych i głębokich oczek można wykonać dno z betonu zbrojonego lub gliny, ale takie zadanie warto już zlecić specjaliście. ­­
 

Wokół oczka wodnego warto posadzić rośliny, które lubią wilgoć.
Wokół oczka wodnego warto posadzić rośliny, które lubią wilgoć.

Rośliny do oczka wodnego: które wybrać?

Rośliny wokół oczka wodnego to naturalne filtry. Usuwają z wody szkodliwe bakterie i toksyczne związki, produkują tlen, dają schronienie owadom. Sadzimy je w specjalnych koszyczkach, które wypełnia się torfem i żwirem, albo w jutowych workach, które hamują nadmierny rozrost. Gatunek trzeba jednak dobrać do miejsca, w którym chcemy go posadzić. Podział przedstawia się następująco:

• strefa błotna (do 10 cm głębokości) – tatarak, mięta wodna, kaczeniec, kosaciec żółty

• na płytką wodę (do 50 cm głębokości) – pałka wodna, grzybieńczyk wodny, trzcina

• na głęboką wodę – lilie wodne, grążel żółty

• odmiany pływające – hiacynt wodny, rzęsa, żabiściek pływający, osoka aloesowata, kotewka

• pod wodą – rdestnica, moczarka kanadyjska, rogatek sztywny, wywłócznik

• wokół oczka – odmiany, które lubią wilgoć: kosaciec syberyjski, azalia, rododendron, funkia, żurawka, niezapominajka.
 

Hodowanie ryb może być największą częścią frajdy z oczka wodnego w ogrodzie
Hodowanie ryb może być największą częścią frajdy z oczka wodnego w ogrodzie

Jakie ryby do oczka wodnego?

Woda przyciągnie do ogrodu spragnione ptaki, pająki wodne, pływaki żółtobrzeżki i żaby. Ale największa frajda to własne ryby  – karpie koi, złote rybki, słonecznice, różanki czy karasie złociste. Zanim wpuścisz je do stawu, woda powinna odstać minimum dwa tygodnie, by odparował chlor.

Ryby trzeba też zahartować. Dolewaj stopniowo do wiaderka z rybami wody z oczka, po godzinie możesz je już wypuścić. I najważniejsze – zachowaj umiar. W oczku nie może być zbyt tłoczno. Ryby o długości 10 cm potrzebują ok. 50 litrów wody.
Jeśli chcesz, by w ogrodzie spędziły zimę, potrzebny będzie głębszy zbiornik, z dnem na co najmniej jeden metr. W innym wypadku musisz przezimować je pod dachem  – najlepiej w piwnicy – w wannie, beczce lub akwarium z filtrem.

A co najbardziej lubi rybka? Pływać i... jeść. Dokarmiaj ryby co dwa dni, częściej tylko młode okazy, inaczej woda zmętnieje. A gdy temperatura w oczku spadnie poniżej 10ºC, koniec z pokarmem, kolejna porcja dopiero na wiosnę.

Tekst: Magdalena Burkiewicz  
Zdjęcia: shutterstock

Zobacz również: Rośliny wokół oczka wodnego - kolorowe perełki przy brzegu