Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Świeże zioła w kuchni, czyli nie czekaj na nowalijki

Szczypiorek reguluje apetyt i ułatwia koncentrację.
 
 

 

Świeże zioła w kuchni, czyli nie czekaj na nowalijki

Zioła w doniczkach nadają świeży kolor i zapach w kuchni, a w dodatku mają szerokie zastosowanie w gotowaniu i lecznictwie. Jakie rośliny hodować w domu?

Uprawa ziół w domu: jak zacząć?

Zioła, które przystroją naszą kuchnię, można wyhodować z nasion. Większość z nich jest dostępna w supermarketach. Jeśli nie – warto zajrzeć do sklepów ogrodniczych, również tych on-line.

Drugą możliwością są gotowe zioła w doniczkach. W domu należy przesadzić roślinę do większej doniczki – te załączane fabrycznie są zwykle za małe. Dno trzeba wysypać kamykami, na przykład keramzytem, aby nadmiar wody miał gdzie odpływać.

Zioła w doniczkach – rodzaje

Zioła w praktyce dzieli się na lecznicze i te z zastosowanie kulinarnym. Nie znaczy to bynajmniej, że rośliny, którymi doprawiamy dania, nie mają właściwości zdrowotnych. Podczas organizacji domowego ogródka, warto zastanowić się jednak, jakie zastosowania mają zioła, które wybraliśmy.

Rośliny lecznicze w doniczkach

Zioła lecznicze w doniczkach to coraz popularniejszy sposób na naturalną ochronę odporności i dobrego samopoczucia. Do roślin leczniczych, które można hodować w doniczkach, należy aloes. Łagodzi podrażnienia zewnętrzne, wspomaga gojenie się ran i działa oczyszczająco.

Melisa znana jest od lat jako antidotum na skołatane nerwy. Zioło dodaje również sił w walce z takimi schorzeniami, jak: migrena, refluks żołądkowy, astma i nerwobóle.

Mięta pieprzowa przyspiesza przemianę materii i pomaga zwalczyć uczucie ciężkości, ułatwiając pracę wątroby. Zioło to wykorzystuje się także do dezynfekcji skóry.

Żyworódka ma właściwości antyseptyczne, więc bywa używana do leczenia trądziku. Okłady z tej rośliny to ulga w bólach reumatycznych.

Szałwia lekarska pomaga w zapaleniu górnych dróg oddechowych. Można ją również stosować w formie okładów na podrażnione miejsca na skórze.

Zioła w doniczce: jakie wybrać?

Wybór ziół do domu powinien być uwarunkowany przede wszystkim gustem kulinarnym. Osoby preferujące dania włoskie, mogą się zaopatrzyć w: oregano, bazylię, estragon i rozmaryn. Zioła kuchni polskiej to głównie cząber, lubczyk, szczypiorek i pietruszka, a nawet lawenda. Częste zastosowanie znajdują zazwyczaj też: koper, majeranek, kolendra.

Pielęgnacja ziół w domu

Większość ziół lubi temperaturę w okolicach 20 stopni. Donice można wystawić na parapet pod warunkiem, że nie otwieramy często okna zimą i jesienią. Mróz nie służy roślinom. Podlewanie ziół nie różni się od tego, jak dbamy o kwiaty w domu: ziemia powinna być wilgotna, lecz trzeba wystrzegać się nadmiernej ilości wody.

Zioła jednoroczne nie wymają nawożenia. Inaczej jest z roślinami wieloletnimi, które należy podlewać kompostami płynnymi nawet co dwa tygodnie. To normalne, że hodowane zioła będziemy przycinać na bieżące potrzeby w trakcie gotowania i nie warto się tym przejmować. Skracanie przyświadczy się roślinom. Tymczasem świeże zioła w kuchni oznaczają nieograniczony dostęp do cennych wartości odżywczych.

reklama