Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Poczuć miętę - sposób na upały

Mięta nie tylko gasi latem pragnienie, ale także chłodzi i odchudza.
 
 


Idealne zioło na upał – jego zielone listki są wspaniałym dodatkiem do lodów i chłodzących napojów.
 

Jaka mięta najlepsza?
 

Rośnie jak na drożdżach właściwie wszędzie, byle miała słońce, i szybko może zagłuszyć delikatniejszych od siebie sąsiadów. By ograniczyć nadmierne rozrastanie, posadź miętę w plastikowej torbie z dziurkami lub doniczce.

Najlepsza jest pieprzowa – odróżnisz ją od dzikiej po smaku. Rozgryziony listek chłodzi, a nie pali w język.

Robi się z niej napary, bo mentol pomaga przy bólach brzucha i kłopotach z trawieniem. Herbatka nie tylko gasi latem pragnienie, ale także chłodzi i odchudza, a świeże listki wrzucone do lemoniady albo wody z cytryną orzeźwiają.

reklama

Doskonale smakuje w twarożku, z rybami, jagnięciną, cielęciną. Kilka listków dodanych do mleka zapobiegnie zwarzeniu. Podkreśla smak pomidorów (nawet lepsza od bazylii), jabłek, ziemniaków, marchewki, zielonego groszku. Pasuje do deserów, lodów, jogurtów.
 

Mięta odstrasza komary
 

Posadzona przy oknach lub tarasach odstraszy komary, na klombie różanym odgoni mszyce, a z warzywnika wypłoszy myszy. Suszone listki – trzymane w woreczku w szufladach nadadzą bieliźnie subtelny zapach, który wyjątkowo nie odpowiada insektom. Ścinamy ją w czerwcu, gdy ma już pąki, ale jeszcze nie kwitnie – 5 cm nad ziemią i zaraz suszymy w ciepłym, przewiewnym i zacienionym miejscu. Można ją też zamrozić – w całości albo w kostkach lodu.
 

Weranda Country nr 4/2009