rośliny cebulowe na wiosenne rabaty w ogrodzie

Rośliny cebulowe – urządzamy wiosenne rabaty w ogrodzie

Projektowanie ogrodu

Wiosną możesz mieć barwny kobierzec w swoim ogrodzie. Posadź rośliny cebulowe: szachownice cesarskie, tulipany, żonkile, hiacynty, krokusy i szafirki.

reklama

Sekret wiosennej rabaty to projekt. Ważne jest sadzenie poszczególnych gatunków i odmian kwiatów cebulowych w dużych, sąsiadujących ze sobą grupach, które tworzą wyraziste kompozycje. W większych ogrodach możesz tworzyć nawet wzory, sadząc kilkadziesiąt takich samych cebul obok siebie. Najwyższe, jak szachownice cesarskie, pośrodku, potem tulipany i żonkile, a na brzegach rabaty hiacynty, krokusy i szafirki. Aby przed kwitnieniem i po nim nie było pusto, warto dodać nieco bylin, na przykład zimozielony barwinek lub runiankę. Niezwykłą zaletą cebulowej rabaty jest to, że co roku można zmieniać wzory i kolory.

Wiosenne rabaty kwiatowe – tulipany 

Są setki barwnych odmian i kształtów: tulipany papuzie, liliokształtne czy fryzowane. Niskie, wysokie, wczesne lub późne. Możesz dowolnie zestawiać kolory i formy. Moje ulubione odmiany to ‘Black Parrot’ i ‘Super Parrot’, należące do grupy tulipanów papuzich, oraz liliokształtna ‘Elegant Lady’. 

Szachownice cesarskie – kwiaty na rabaty wiosenne

Na przełomie kwietnia i maja na szczycie grubego, metrowego pędu pojawia się pęk dużych, dzwonkowatych kwiatów w kolorze żółci i pomarańczu. Lubią słońce i przepuszczalną glebę. W czasie sadzenia warto podsypać cebule piaskiem, aby zapewnić lepszy drenaż. Możesz zostawić je kilka lat na jednym miejscu, pod warunkiem że będą regularnie nawożone. Uważaj, piękna szachownica jest rośliną trującą! 

Szafirki groniaste na rabacie wiosennej

Wprowadzą na rabatę rzadko spotykany intensywny kolor niebieski. Szafirki tworzą niskie kępy, a ich dzwonkowate kwiaty są zebrane w gęste grona. Najlepiej sadzić je w grupach na froncie rabaty. Nie sprawią ci kłopotów przez kilka lat, o ile zapewnisz im słońce, przepuszczalną ziemię i regularne zasilanie, np. kompostem lub nawozem wieloskładnikowym.

Wiosenne rabaty kwiatowe i hiacynty

To pastelowe odcienie oraz intensywny zapach. Są niskie, więc trzeba je sadzić na brzegach rabat. Lubią słońce. Świetnie nadają się do uprawy w pojemnikach lub wiosennego pędzenia we wnętrzach. Ich cebule wykopuj co roku, gdy przestaną kwitnąć i zaschną im liście. Cebule ponownie wysadzaj na jesieni, zaprawiając dołki kompostem albo odkwaszonym torfem.

 

 

Kwiaty na rabaty wiosenne: cebulice syberyjskie

Mają intensywnie szafirowy odcień. To drobne rośliny o gwiazdkowatych kwiatach w różnych odcieniach niebieskiego, polecam ‘Spring Beauty’. Zakwitają już nawet w połowie marca i kwitną przez cały kwiecień. Nadają się na wilgotną, przepuszczalną glebę. Rosną w słońcu i pod koronami drzew, w jednym miejscu przez parę lat. 

Narcyzy – wykorzystaj je w rabatach kwiatowych 

Trąbkowate nazywamy żonkilami. Polecam szczególnie odmiany ‘Dutch Master’ i ‘Golden Harvest’. Nie mają specjalnych wymagań, wystarczy, że zapewnisz im przepuszczalną, ale nie suchą glebę. Co kilka lat trzeba wykopać cebule, podzielić kępy i oddzielić cebulki przybyszowe. To wszystko!

Kosaćce żyłkowane – na rabatach wiosennych

Te niskie irysy kwitną tak wcześnie jak krokusy, ale krótko. Świetnie wyglądają w grupach. Możesz kupić odmiany w odcieniach błękitu, granatu, nawet różu czy fioletu. Lubią ziemię lekko wapienną. Rozmnażają się z cebul – wykop je, gdy przekwitną i zaschną im liście. Możesz wówczas oddzielić cebulki przybyszowe i ponownie posadzić je jesienią do gruntu, tak samo jak tulipany. 

Krokusy, wiosenne kwiaty na rabaty

To jedne z najwcześniej kwitnących i najprostszych w uprawie wiosennych kwiatów. Najlepiej sadzić po kilkadziesiąt obok siebie. Są banalne w uprawie i tolerancyjne, mogą wiele lat rosnąć na tym samym miejscu. Nadają się do uprawy w pojemnikach. 

Urządzamy wiosenne rabaty roślinami cebulowymi – praktyczne porady:

  • Aby zabezpieczyć cebule kwiatowe przed gryzoniami i ułatwić sobie rozpoznanie odmiany, po przekwitnięciu możesz sadzić je w specjalnych koszach ochronnych.

  • Nie rozkładaj na rabacie agrotkaniny i innych mechanicznych zabezpieczeń przed chwastami, gdyż uniemożliwią one kiełkowanie roślin.

  • Kwiatowe cebule wysadzaj jesienią.

  • Cebulowe kompozycje możesz zrobić także w pojemnikach i donicach. Warunkiem powodzenia takiej uprawy jest dobre zabezpieczenie przed mrozem. 

Wiosenne rabaty z roślinami cebulowymi – dobre towarzystwo:

Runianka japońska – zimozielona krzewinka okrywowa dorastająca do 30 cm wysokości. Tworzy zwarte kobierce. Doskonale znosi cień i półcień. Wymaga żyznych, przepuszczalnych gleb. Świetnie nadaje się jako zielony wypełniacz na rabacie.

Barwinek pospolity – zimozielona krzewinka okrywowa. Wczesną wiosną zdobią ją niebieskawe, wesołe kwiaty. Możesz go uprawiać w niemal każdym typie ogrodu, pod warunkiem że będziesz regularnie podlewać latem.

Domek dla biedronek przy rabatach kwiatowych

Do holenderskich cebulowych dywanów pasują drewniane domki dla biedronek – można od razu postawić kilka w różnych kolorach. Znajdziesz je w sklepach internetowych. Biedronki warto zaprosić do każdego ogródka, bo zjadają pasożyty, które niszczą kwiaty – jedna potrafi dziennie zapolować na 100 mszyc. Lubią też mączliki, czerwce, tarczniki. Do domku włóż rolki po papierze lub tekturę falistą, żeby chrząszcze dobrze się czuły.

Propozycje kwiatów cebulowych na wiosenne rabaty obejrzyj w galerii.

Tekst: Anna Sikora-Stachurska
Zdjęcia: Shutterstock, Yoksel Zok, Unsplash, materiały prasowe

Zobacz również