Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jakie warzywa sadzić obok siebie? Zakładamy ogródek warzywny - odcinek drugi

 
 

Pogoda wreszcie nam sprzyja, przenosimy się z pracą do ogrodu. Wysiana rozsada nie może się już doczekać, kiedy trafi na grządki. Pora je wyszykować.

Złe i dobre sąsiedztwo, czyli jak sadzić warzywa


Dobieramy warzywa tak, by wzajemnie się wspierały. Rośliny z tej samej rodziny, o podobnych wymaganiach, sadzimy daleko od siebie. Nie będą podbierać sobie cennych składników z ziemi. Jest też szansa, że unikniemy inwazji szkodników.

Jakich warzyw nie sadzić razem?


Bakłażany i pomidory. Pierwsze przywabiają stonkę, która przy okazji będzie podgryzać drugie. Albo brokuły, brukselka, kalafior i kapusta – gąsienice bielinka kapustnika żerują na tych wszystkich spokrewnionych ze sobą warzywach.

Tam, gdzie nie możemy zastosować tej reguły, przedzielamy grządki warzywne kwiatami, np. nagietkami i aksamitkami, których zapach działa odstraszająco na wiele szkodników, tak jak woń kopru, który szybko rośnie i nie zabiera dostępu do światła, chociaż jest wysoki. Pozwólmy mu rosnąć, gdzie zechce. Wiele szkodników (zagrażających zwłaszcza warzywom korzeniowym) nie znosi zapachu czosnku, dlatego sadźmy go, gdzie się da. A przy okazji zbierzemy trochę własnego!

Dobre sąsiedztwo warzyw w ogrodzie


Groch, bób i fasola współpracują z pożytecznymi bakteriami żyjącymi w ich brodawkach korzeniowych, wiążącymi azot i wzbogacającymi ziemię. Dlatego w strączkowym towarzystwie świetnie czują się warzywa, które potrzebują dużo azotu, np. dynie, kukurydza czy warzywa liściaste.

Wzorcowym przykładem są trzy siostry, czyli fasola, dynia i kukurydza. Kukurydza daje wsparcie fasoli, fasola wzbogaca ziemię w azot, którego potrzebuje dynia, a dynia ocienia liśćmi ziemię, zatrzymując rozwój chwastów, których wyjątkowo nie znosi kukurydza.

Dobrana para to również: marchew i cebula – wzajemnie odstraszają nękające je szkodniki.

Tekst: Łukasz Skop, autor bloga bez-ogrÓdek
Zdjęcia: Gap Photos, Shutterstock, materiały prasowe

reklama
Weranda Country 4/2017