Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Kalendarz księżycowy: MARZEC

Zaczyna się sezon na doniczkowe żonkile. Kiedy przekwitną, nie wyrzucaj cebulek, tylko w połowie maja (po zimnych ogrodnikach) posadź je w ogrodzie. Na zdjęciu misa Delia Simple, Belldeco, od 48 zł, www.belldeco.pl Alamy/BE&W, Flora Press, Shutterstock  
 
 

1-4 marca: Księżyca przybywa

W pierwszym tygodniu po pełni można wysiewać kwiaty jednoroczne do skrzynek w namiotach i na parapetach. W inspektach, namiotach foliowych oraz szklarniach siejemy sałatę, szczypiorek i sadzimy dymkę.

Można też rozpoczynać pędzenie pietruszki, cebuli oraz korzeni cykorii.

Przeglądamy zapasy cebul i kłączy: dalii, mieczyków, pacioreczników oraz lilii – przyspieszymy ich wzrost, sadząc do dużych doniczek. Na domowych parapetach kiełkowniki wciąż pracują pełną parą!

5-6 marca: Czas pełni Księżyca

Odpoczywamy i powstrzymujemy się od prac ogrodowych z wyjątkiem podlewania. Dobry moment na zakupy w centrum ogrodniczym.

7-19 marca: Księżyca ubywa

Kontrolujemy pogodę i – jeśli utrzymują się dodatnie temperatury – rozgarniamy kopczyki usypane przy różach. Zdejmujemy też okrywy z innych roślin mało wytrzymałych na mróz.

Zaczynamy wiosenne cięcie roślin ozdobnych oraz jabłoni, grusz, porzeczek i agrestu. Kiedy dokładnie? Gdy będzie już sucha, słoneczna pogoda, a termometr wskaże powyżej pięciu stopni. W podobnych warunkach planujemy opryski brzoskwini preparatami miedziowymi przeciwko kędzierzawości liści oraz świerków i modrzewi olejem parafinowym na ochojniki. Ten ostatni pomoże też drzewkom owocowym i ograniczy rozwój przędziorków.

Ścinamy zdrewniałe pędy porzeczek oraz wierzb i ukorzeniamy je. W tym czasie trzeba koniecznie zaplanować pozimowe porządki w ogrodzie. Kończymy je tradycyjnie, zasilając glebę kompostem. Potem ściółkujemy ją korą lub innym materiałem organicznym. W tym czasie Księżyc wyjątkowo sprzyja zakładaniu upraw grzybów.

Warto się zatem postarać o nowe podłoże z pieczarkami czy boczniakami.

Jeśli ziemia rozmarzła, możemy wysiewać do ziemi warzywa korzeniowe, głównie marchew i pietruszkę, a gdy po zimie straszą w ogrodzie zbrązowiałe tuje, jałowce czy cyprysiki, koniecznie trzeba zaszczepić je mikoryzą, czyli szczepionką w żelu dla iglaków. To pomoże odbudować korzenie i wesprze rośliny w walce z patogenami.

Można wykopać i podzielić juki ogrodowe, a także sadzić korzenie pietruszki oraz cebule na natkę i szczypior. W inspektach i szklarniach siejemy rzodkiewki. Po 15 marca rozpoczynamy zbiór soku z brzozy.

20 marca: Nów i zaćmienie Słońca

Nic absolutnie w ogrodzie robić nie wolno!  Lepiej skupić się na świętowaniu pierwszego dnia wiosny.

21-31 marca: Księżyca przybywa

Warto pomyśleć o roślinach owocowych. To okres sprzyjający sadzeniu, zasilaniu kompostem, ściółkowaniu. Truskawki na zagonach okrywamy agrowłókniną – szybciej rozpoczną wegetację, więc krócej będziemy czekać na owoce.

Włókninę zdejmujemy, gdy rośliny zakwitną, ale trzymajmy ją w pogotowiu na wypadek przymrozków. Kiedy przyjdzie mróz, okrywamy krzaczki na noc. W domu wysiewamy nasiona pomidorów i ogórków, a na rabatach – groszek i bób. Im wcześniej się do tego zabierzemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zainteresują się nimi szkodniki.

To czas wiosennej pielęgnacji trawników. Robimy wertykulację, aerację, grabimy, zasilamy nawozami. Zakładamy nowe murawy. Zaczynamy też przygotowywać rozsady kwiatów jednorocznych oraz hodowlę młodego mlecza, czyli mniszka lekarskiego. Choć zazwyczaj się go pozbywamy, wiosną warto z młodych listków robić sałatki. Trzeba wykopać około piętnastu dorodnych rozet z korzeniami. Zielone liście obcinamy, a części podziemne sadzimy do pojemników, podlewamy i przykrywamy, np. doniczkami. Mniszek musi rosnąć w ciemności, wtedy jego listki będą bardzo smaczne.

W inspektach, szklarniach i tunelach siejemy wiosenną sałatę oraz flancujemy tę, która do zbioru gotowa będzie już w maju. To czas sprzyjający sadzeniu ozdobnych drzew i krzewów oraz bylin, jak również flancowaniu i zbiorom młodych liści dzikich ziół na sałatki. Rozpoczynamy wiosenne zasilanie iglaków nawozami mineralnymi.

Jak przygotować warzywa na rozsadę?
Wczesne zasiewy można przykryć agrowłókniną. Pod nią gleba szybko się ogrzewa, a rośliny to lubią, więc szybko kiełkują i dobrze rosną.

Tekst: Witold Czuksanow
Zdjęcia: Alamy/BE&W, Flora Press, Shutterstock

reklama
Weranda Country nr 3/2015