Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Piękna magnolia w Twoim ogrodzie

Zyskująca popularność magnolia Soulange’a Alexandrina.
 
 

Sprawdzi się i w dużym, i w małym ogrodzie. Każdy odmłodzi swoją urodą, choć ma kilkadziesiąt milionów lat!

Magnolie to jedne z pierwszych roślin na ziemi, które przed milionami lat dogadały się z owadami zapylającymi. Początki były trudne dla obu stron. Dzisiejsze gatunki pszczół to doskonałe zapylaczki, potrafią odnaleźć drogę do pojedynczego kwiatu, zbierać pyłek i zasysać nektar. Jednak miliony lat temu ich pracę wykonywały chrząszcze, które nie umiały zapamiętać położenia kwiatów ani obchodzić się z nimi delikatnie. Ale magnolie znalazły na to sposób: rozwinęły olbrzymie, widoczne z oddali kwiaty o skórzastych i grubych, odpornych na ugryzienia „płatkach” zwanych tepalami.

Kwiaty magnolii nie mają kielicha i korony


Zachowały prymitywną budowę. I zachwycają właśnie tą prostotą, a także kolorami: od purpury do bladego różu i od intensywnej żółci przez kremowy do śnieżnej bieli.

Magnolie rosną wolno i często pozostają nieduże, dzięki czemu ładnie wyglądają w małych ogrodach. Są popularne także dlatego, że nie trzeba co roku skracać pędów. Krzewy zazwyczaj same równomiernie rozrastają się na wszystkie strony. Wycinać należy tylko suche lub przemarznięte gałęzie. Rany po cięciu trzeba zabezpieczyć maścią ogrodniczą lub emulsją z dodatkiem jednoprocentowego topsinu (środek grzybobójczy). Najlepiej robić to na przełomie marca i kwietnia.

reklama


Okazałe, rozwijające się po zakończeniu kwitnienia liście rzucają sporo cienia w letnie, słoneczne dni. Dlatego niewiele roślin będzie się dobrze czuło u stóp magnolii. Jeśli chcemy zapewnić krzewom towarzystwo i podkreślić ich piękno, wybierzmy kwiaty cebulowe, na przykład szafirki. Mięsiste korzenie magnolii są kruche, dlatego ziemi wokół niej nie należy przekopywać. Cebulki wysadzamy razem z krzewem lub niedługo potem.

Magnolie kwitnące są prawdziwym klejnotem OGRODU 

 

Trzeba jednak pamiętać, że lubią nie tylko miejsca słoneczne, ale i zaciszne, gdzie nie docierają mroźne podmuchy wiatru uszkadzające delikatne pędy i pąki. Jeśli nie chcemy ich sadzić na środku trawnika, dobrym miejscem będzie południowa strona przy ścianie budynku, a najlepiej przy oknie, aby cudowny zapach kwiatów docierał wiosną do mieszkania.

Sadzonki kupujemy z bryłą korzeniową w pojemniku, wtedy łatwo się przyjmą. Podłoże powinno być lekko kwaśne, zasobne w próchnicę, w granicach pH 5-6. Ze względu na delikatne korzenie nie udeptujemy ziemi wokół krzewu, a jedynie lekko ugniatamy. A potem... stawiamy pod nim ławkę, żeby ochronić korzenie przed uszkodzeniem.

Dzisiaj znamy ponad 200 gatunków magnolii
 

Rosnące w naturze zobaczymy głównie w południowo-wschodniej Azji, Ameryce Północnej i Południowej. U nas również możemy wybierać spośród wielu malowniczych odmian. Różnią się one przede wszystkim porą kwitnienia (niektóre zakwitają ponownie późnym latem), wielkością i barwą kwiatów, intensywnością zapachu, a także kształtem i wielkością krzewu oraz odpornością na mróz. Większość uprawianych w Polsce gatunków zakwita, zanim rozwiną się liście. Zwłaszcza wczesną wiosną, kiedy zieleni wokół jest jeszcze niewiele, nawet jeden magnoliowy krzew wygląda zjawiskowo.

Wszystkie odmiany wymagają okrycia korzeni na zimę. Wokół pnia usypujemy wysoki na 20-30 cm kopczyk z trocin lub kory i przykrywamy go gałęziami drzew iglastych, żeby się nie rozpadł. Młode magnolie trzeba także zabezpieczyć w pierwszych latach uprawy słomianym chochołem lub jutą. A gdy już wychuchane krzewy zakwitną, możemy upajać się nie tylko ich zapachem, ale też smakiem.

Płatki magnolii można zamarynować!
 

Najlepiej nadaje się do tego magnolia naga (Magnolia denudata). Pół kilograma świeżych płatków myjemy, osuszamy na bibule, wkładamy do słoika i posypujemy łyżeczką soli. W rondlu podgrzewamy półtorej szklanki octu ryżowego ze szklanką cukru. Kiedy się zagotuje, zalewamy płatki gorącym roztworem i zostawiamy do ostygnięcia, po czym zamykamy słoik. Marynowane płatki można jeść same lub dodawać do sałatek.

PĄKI MAGNOLII NA KATAR


Męczy alergia, a zatkane zatoki powodują ból głowy? Zerwijmy młode pączki magnolii, wysuszmy je (rozłożone w przewiewnym miejscu) i zmielmy na proszek. Zalewamy wodą lub mlekiem niecałą łyżkę proszku i pijemy co kilka dni (nie wolno w ciąży!).


Magnolia na sen i na zakochanie


Świeży zapach kwitnącej magnolii kojarzy się z uczuciem czystości, dlatego jest częstym składnikiem kompozycji kremów, mydeł i perfum. Najstarsze perfumy z dominującą nutą magnolii to Rose Magnolia oraz White Magnolia z 1952 roku, stworzone przez Helenę Rubinstein.

Kora magnolii lekarskiej (Magnolia officinalis) to uznany przez WHO naturalny środek leczniczy działający przeciwlękowo i uspokajająco, ułatwiający zasypianie. Odkryto w niej dwie substancje aktywne: magnolol i honokiol, które działają przeciwutleniająco. Honokiol ma także pewne właściwości antynowotworowe. Preparaty z magnolii są bezpieczne, nietoksyczne, nie powodują uzależnień ani skutków ubocznych. Kwiaty wykorzystywano do rzucania miłosnych czarów. Wierność kochanka można było sobie zapewnić, wkładając je pod jego łóżko.

Dekoracja stołu z magnolią


Pąki kwiatów magnolii zerwane wczesnym rankiem i włożone do naczynia z wodą rozwiną się w ciągu dnia i elegancko ozdobią stół podczas romantycznej kolacji.

NAJPIĘKNIEJSZE MAGNOLIE W POLSCE


Znajdziemy je we wrocławskim OGRODZIE JAPOŃSKIM (otwarty od 1 kwietnia) oraz w ARBORETUM INSTYTUTU DENDROLOGII PAN w Kórniku pod Poznaniem (czynne cały rok). W arboretum w maju można wybrać się na spacer z pracownikami ogrodu, którzy prezentują kolekcję krzewów i zdradzają sekrety ich pielęgnacji. Co roku organizowana jest również akcja pod patronatem Muzeum Śląska Cieszyńskiego SZLAK KWITNĄCYCH MAGNOLII w Cieszynie. Szczegółowy plan jest dopiero ustalany, ale na pewno będzie okazja,by obejrzeć magnolie nad Olzą.

Te odmiany zakwitną w twoim ogrodzie:


Magnolia japońska - to szybko rosnąca odmiana przeznaczona do większych ogrodów. Ma dużo śnieżnobiałych kwiatów. Jest bardzo odporna na mróz.

Raspberry Fun - wyrasta do 3-4 m. W kwietniu i maju pokrywa się jasnoróżowymi drobnymi kwiatami.

Magnolia Loebnera Powder Puff - rośnie powoli i osiąga do 3 m wysokości, zachowując zwarty pokrój, dzięki czemu można uprawiać ją też w donicach. Białe, niewielkie kwiaty przypominają pędzelki do pudru.

Galaxy - tworzy wspaniałe aleje. Duże, różowe kwiaty pojawiają się już po czterech latach uprawy.

Butterflies - to jedna z najpiękniejszych odmian, o żółtych płatkach, z którymi kontrastują czerwonawe pręciki. Osadzone pionowo kwiaty wyglądają, jakby na krzewie przysiadło stado motyli cytrynków. Dorasta do 4-5 m.

Magnolia Soulange’a Lennei - obsypuje się purpurowymi kwiatamio mięsistych płatkach. Często zakwita ponownie późnym latem.

Iolanthe - rozłożysty krzew lub drzewko obsypuje się olbrzymimi różowo-kremowymi kwiatami.

Betty - zachwyca ciemnoróżowymi kwiatami o średnicy do 30 cm. Mały krzew do małego ogrodu.Tekst: Łukasz Skop  
Zdjęcia: Living4media/Free, Gap photos/East News, Flora Press, Gap Photos

Weranda Country nr 3/2014