Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Urządzamy wiosenne rabaty roślinami cebulowymi

Cebulice syberyjskie Zdjęcie 6/11
 
 
Kilka milionów tulipanów, żonkili, szafirków i krokusów rozkwita w słynnym holenderskim parku Keukenhof. Też możesz mieć barwny kobierzec w swoim ogrodzie. 
 
Sekretem takiej rabaty jest sadzenie poszczególnych gatunków i odmian kwiatów cebulowych w dużych, sąsiadujących ze sobą grupach, które tworzą wyraziste kompozycje. W większych ogrodach możesz tworzyć nawet wzory, sadząc kilkadziesiąt takich samych cebul obok siebie. Najwyższe, jak szachownice cesarskie, pośrodku, potem tulipany i żonkile, a na brzegach rabaty hiacynty, krokusy i szafirki. Aby przed kwitnieniem i po nim nie było pusto, warto dodać nieco bylin, na przykład zimozielony barwinek lub runiankę. Niezwykłą zaletą cebulowej rabaty jest to, że co roku można zmieniać wzory i kolory.
 

Tulipany

 
Są setki barwnych odmian i kształtów: tulipany papuzie, liliokształtne czy fryzowane. Niskie, wysokie, wczesne lub późne. Możesz dowolnie zestawiać kolory i formy. Moje ulubione odmiany to ‘Black Parrot’ i ‘Super Parrot’, należące do grupy tulipanów papuzich, oraz liliokształtna ‘Elegant Lady’. 
 

Szachownice cesarskie

 
Na przełomie kwietnia i maja na szczycie grubego, metrowego pędu pojawia się pęk dużych, dzwonkowatych kwiatów w kolorze żółci i pomarańczu. Lubią słońce i przepuszczalną glebę. W czasie sadzenia warto podsypać cebule piaskiem, aby zapewnić lepszy drenaż. Możesz zostawić je kilka lat na jednym miejscu, pod warunkiem że będą regularnie nawożone. Uważaj, piękna szachownica jest rośliną trującą! 
 

Szafirki groniaste

 
Wprowadzą na rabatę rzadko spotykany intensywny kolor niebieski. Szafirki tworzą niskie kępy, a ich dzwonkowate kwiaty są zebrane w gęste grona. Najlepiej sadzić je w grupach na froncie rabaty. Nie sprawią ci kłopotów przez kilka lat, o ile zapewnisz im słońce, przepuszczalną ziemię i regularne zasilanie, np. kompostem lub nawozem wieloskładnikowym.

 

Hiacynty

 
To pastelowe odcienie oraz intensywny zapach. Są niskie, więc trzeba je sadzić na brzegach rabat. Lubią słońce. Świetnie nadają się do uprawy w pojemnikach lub wiosennego pędzenia we wnętrzach. Ich cebule wykopuj co roku, gdy przestaną kwitnąć i zaschną im liście. Cebule ponownie wysadzaj na jesieni, zaprawiając dołki kompostem albo odkwaszonym torfem.
 

 

Cebulice syberyjskie

 
Mają intensywnie szafirowy odcień. To drobne rośliny o gwiazdkowatych kwiatach w różnych odcieniach niebieskiego, polecam ‘Spring Beauty’. Zakwitają już nawet w połowie marca i kwitną przez cały kwiecień. Nadają się na wilgotną, przepuszczalną glebę. Rosną w słońcu i pod koronami drzew, w jednym miejscu przez parę lat. 
 

Narcyzy

 
Trąbkowate nazywamy żonkilami. Polecam szczególnie odmiany ‘Dutch Master’ i ‘Golden Harvest’. Nie mają specjalnych wymagań, wystarczy, że zapewnisz im przepuszczalną, ale nie suchą glebę. Co kilka lat trzeba wykopać cebule, podzielić kępy i oddzielić cebulki przybyszowe. To wszystko!
 

Kosaćce żyłkowane

 
Te niskie irysy kwitną tak wcześnie jak krokusy, ale krótko. Świetnie wyglądają w grupach. Możesz kupić odmiany w odcieniach błękitu, granatu, nawet różu czy fioletu. Lubią ziemię lekko wapienną. Rozmnażają się z cebul – wykop je, gdy przekwitną i zaschną im liście. Możesz wówczas oddzielić cebulki przybyszowe i ponownie posadzić je jesienią do gruntu, tak samo jak tulipany. 
 

Krokusy

 
To jedne z najwcześniej kwitnących i najprostszych w uprawie wiosennych kwiatów. Najlepiej sadzić po kilkadziesiąt obok siebie. Są banalne w uprawie i tolerancyjne, mogą wiele lat rosnąć na tym samym miejscu. Nadają się do uprawy w pojemnikach. 
 
reklama
 

Urządzamy wiosenne rabaty roślinami cebulowymi – Praktyczne porady:

 

• Aby zabezpieczyć cebule kwiatowe przed gryzoniami i ułatwić sobie rozpoznanie odmiany, po przekwitnięciu możesz sadzić je w specjalnych koszach ochronnych.
• Nie rozkładaj na rabacie agrotkaniny i innych mechanicznych zabezpieczeń przed chwastami, gdyż uniemożliwią one kiełkowanie roślin.

• Kwiatowe cebule wysadzaj jesienią.
Cebulowe kompozycje możesz zrobić także w pojemnikach i donicach. Warunkiem powodzenia takiej uprawy jest dobre zabezpieczenie przed mrozem. 
 

Dobre towarzystwo

 
Runianka japońska – zimozielona krzewinka okrywowa dorastająca do 30 cm wysokości. Tworzy zwarte kobierce. Doskonale znosi cień i półcień. Wymaga żyznych, przepuszczalnych gleb. Świetnie nadaje się jako zielony wypełniacz na rabacie.
 
Barwinek pospolity – zimozielona krzewinka okrywowa. Wczesną wiosną zdobią ją niebieskawe, wesołe kwiaty. Możesz go uprawiać w niemal każdym typie ogrodu, pod warunkiem że będziesz regularnie podlewać latem.
 

ZAPRASZAMY BIEDRONKĘ do ogrodu

 
Do holenderskich cebulowych dywanów pasują drewniane domki dla biedronek – można od razu postawić kilka w różnych kolorach. Znajdziesz je w sklepach internetowych. Biedronki warto zaprosić do każdego ogródka, bo zjadają pasożyty, które niszczą kwiaty – jedna potrafi dziennie zapolować na 100 mszyc. Lubią też mączliki, czerwce, tarczniki. Do domku włóż rolki po papierze lub tekturę falistą, żeby chrząszcze dobrze się czuły.
 
 
Teskt: Anna Sikora-Stachurska
Architekt krajobrazu radzi, jak dobierać kwiaty na modne rabaty 
fajneogrody.pl
 
Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe
 
 
Weranda Country 4/2018