Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Osty – kłujące kwiaty do ogrodu

Ostrożeń łąkowy
 
 

Kolczaste i niebezpieczne mają nawet nazwy: szczeć, popłoch, ostrożeń, ostropest. Od razu wiesz, że zrywanie tych kwiatów to nie przelewki. Dawniej wierzono, że osty są diabelskim pomiotem, bo kto widział, żeby kwiaty tak kłuły? Zadziornymi haczykami broni się każda część rośliny. 

Osty – właściwości lecznicze


Podobnie jak wiele innych kolczastych kwiatów z rodziny astrów, osty wspomagają nasze zdrowie, leczą choroby wątroby i serca.

Wiele ostów to rośliny pożyteczne i smaczne. Na przykład karczoch – cudny ogromny kwiat ukryty wśród niemiło wyglądających łusek. Zrobił oszałamiającą karierę jako warzywo. Sława afrodyzjaku zapewniła mu miejsce na monarszych dworach. Gdy jeszcze jest pąkiem, powinniśmy go jeść jak najczęściej (najlepiej pieczony z czosnkiem, cytryną i oliwą lub gotowany), bo pomaga odtruć i zregenerować wątrobę, wspiera też woreczek żółciowy.

Inny przyjazny oset to ostropest – z nasion tłoczony jest wspomagający układ trawienny olej, bogaty w odmładzającą witaminę E. Można nim polewać sałatki warzywne albo wcierać go w skórę jak balsam. Gdy przeholujemy z jedzeniem tłustych potraw, kupujemy na trawienie krokoszowe tabletki, czyli sylimarol.

reklama

 

KOLCZASTE KWIATY w ogrodzie

 
Na rabacie wyglądają groźnie, ale wspaniale. Mikołajek, dziewięćsił, przegorzan czy szczeć rosną szybko i nie potrzebują opieki. W naturze radzą sobie na suchym piachu (nawet słonym, na plaży), w rumowiskach albo na gołym kamieniu. Tak samo jest w ogrodzie. Warto dla nich znaleźć miejsce z daleka od innych kwiatów, bo łatwo się rozsiewają i mogą stłumić co wrażliwszych sąsiadów. Aby temu zapobiec, ścinamy je we wrześniu. Świetnie będą rosły przy parkanach od strony ulicy, odstraszą przy okazji intruzów.
 

Kolorowe Osty dla owadów

 
Pszczołom, trzmielom i motylom kolce nie przeszkadzają i chętnie pasą się na ostach. Niektóre gatunki są bardzo miododajne – najwięcej nektaru wytwarza przegorzan kulisty, ostrożeń, oset nastroszony czy łopianowaty, ostropest i karczoch. W wielu miejscach zakłada się z myślą o Herbapolu plantacje ostów. Dla hodowców cenny jest korzeń, ale gdy krzewy kwitną, pozwalają pszczelarzom przywozić do nich ule. Jeśli więc chcesz, żeby w twoim ogrodzie roiło się od owadów, posiej kolorowe osty.
 

Osty ozdobne

 
W wazonach wszystkie pięknie się prezentują, są pięknymi suszkami. Gdy trafią ci się w warzywniaku zbyt łykowate karczochy, wsadź je do wazonu, pozwól rozkwitnąć, a potem zasusz. Są bardzo efektowne aż do następnego lata, a mniej kłują niż kulisty przegorzan czy szczotkowata szczeć.
 
 
Tekst: Joanna Halena   
Zdjęcia GAP photos, Shutterstock
Weranda Country 9/2017