Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Hamak, huśtawka czy fotel wiszący - co wybrać?

Hamak Palm Beach, AMAZONAS
 
 

Jaki hamak wybrać? Gdzie zawiesić huśtawkę? Jakie rozwiązanie sprawdzi się na balkonie, a jakie na tarasie i w ogrodzie?


Jaki Hamak Wybrać?

Jeśli chcesz się opalać, kup hamak z drążkami – rozkłada się na płasko i nie owinie cię materiałem. Jednak ten bez drążków zajmuje mniej miejsca i w ogrodzie, i gdy go składasz po sezonie.

Jak go przymocować?

Wywierć w ścianach otwory na haki na wysokości 1,6-2 m pod kątem 15-25º ku dołowi na głębokość 10-15 cm, by hamak dobrze się trzymał. Do zawieszenia na drzewie użyj liny alpinistycznej. Aby się nie przecierała i nie niszczyła kory, włóż ją do uciętego kawałka gumowego węża.

 

Huśtawka – jaką wybrać i gdzie zawiesić?

Zajmuje mniej miejsca niż hamak, więc sprawdzi się na balkonie i w małym ogrodzie. Pamiętaj jednak, że dzieci, bujając się, mogą zniszczyć trawnik pod nogami. Więc nie planuj huśtawki tam, gdzie chcesz mieć piękną murawę!

O tym musisz pamiętać:

wybierz huśtawkę pokrytą naturalnym materiałem, by nie odparzała ciała. A przed zawieszeniem sprawdź, czy hak zamontowany w suficie lub lina przewieszona przez gałąź jest wytrzymała. Bezpieczna huśtawka musi utrzymać obciążenie dwóch dorosłych osób.

reklama


Fotel wiszący - zadbaj o wygodę

Jeśli nie możesz wywiercić otworów pod haki, kup bujaną ławkę, fotel wiszący ze stelażem lub huśtawkę ze stelażem. Ustaw ją na tarasie albo płaskim trawniku, by była stabilna.

Nasza rada:

wybierz odpowiednie poduszki – wygodniej jest siedzieć na miękkim, ale lepiej, by poduszki można było zdjąć. Uchronisz je przed deszczem i łatwo wypierzesz.

 

Dlaczego bujanie się jest najlepszą formą relaksu?

Już samo patrzenie na wiszące łóżko sprawia, że się odprężasz, a na stargane nerwy nie ma nic lepszego niż sjesta w bawełnianym półksiężycu. Potwierdzają to lekarze, którzy stosują hamaki w terapii zaburzeń integracji sensorycznej. Delikatne bujanie koi lęki i wpływa korzystnie na rozwój dzieci. Neurolodzy z uniwersytetu w Genewie dowiedli, że w trakcie kołysania sen przychodzi szybciej, jest głębszy, a jego druga faza (REM) trwa znacznie dłużej. Miarowy, wahadłowy ruch ułatwia synchronizację związanych ze snem fal mózgowych z podwzgórza i kory.

Drzemka w hamaku wpisuje się w nurt slow life, pozwoli ci odzyskać wewnętrzny spokój i harmonię. Jednak by dobrze wypocząć, najpierw opanuj właściwe ułożenie ciała – w klasycznej plecionce najwygodniej leży się po przekątnej (w tzw. pozycji diagonalnej), tak żeby materiał nie otulał tułowia ciasnym kokonem, a plecy nie wyginały się w łuk. Łatwiej jest umościsz się w mocno naciągniętym wiszącym łóżku z drążkiem – możesz wyciągnąć się na wprost, horyzontalnie i bez przeszkód obserwować otoczenie.

Teksty: Joanna Zaguła, Robert Szewczyk
Zdjęcia: materiały prasowe

Weranda Country nr 6/2018