Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?

Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?
 
 

Poprzednio pisaliśmy o dobieraniu roślin i ryb do prywatnego stawu (zobacz: Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Cz. I). Dziś podpowiadamy, które akcesoria mogą okazać się przydatne oraz jak dbać o oczko wodne zimą czy jesienią.

Akcesoria do oczka wodnego
 

Dużo roślin, ogrodowy wąż, którym napełnisz zbiornik i siatka do odławiania zanieczyszczeń. Na początek właściwie nie potrzebujesz więcej, by utrzymać oczko w dobrym stanie. Większy arsenał przyda się, gdy zamarzą ci się efekty specjalne lub gdy wpuścisz do wody ryby.

• Pompa – tłoczy wodę do filtrów, fontann, kaskad i strumieni.

• Filtr – dzięki niemu woda nie zmętnieje. Trzeba go dobrać do wielkości oczka, a jeśli hodujesz ryby, potrzebne będzie urządzenie o większej wydajności. – Musi działać nieprzerwanie od wiosny aż do jesieni. Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę, czy obudowa jest szczelna, a pokrywa łatwo się zdejmuje. Dobrze, jeśli filtr ma tzw. końcówkę choinkową, która ułatwi dopasowanie doprowadzających wodę węży o różnej średnicy. Jeśli zdecydujemy się na model podwodny, na wierzchu powinien być zaczep, do którego można podłączyć pompę. Sprawdźmy też, czy w zestawie jest komplet wkładów filtracyjnych (dokupienie nowych to często spory wydatek). I nie zaszkodzi zdecydować się na urządzenie większe niż zalecane do naszego oczka – nadmiar czystej wody może tylko pomóc – mówi Dariusz Kozera, kierownik kategorii akwarystyka i terrarystyka, AQUAEL.

• Napowietrzacz – niezbędny, gdy hodujesz ryby w małym oczku. Zimą dostarczy im powietrza.

• Grzałka – w mroźne dni podgrzeje wodę, utworzy też przerębel, przez który do wody dostanie się tlen. Możesz ją stosować zamiast napowietrzacza.

Jak dbać o oczko wodne?
 

Nie obejdzie się bez systematycznego usuwania z wody liścii obumarłych części roślin. Większość zabiegów pielęgnacyjnych sprowadza się bowiem do ograniczenia stężenia azotanów i fosforanów, które są pożywką dla glonów. Ważne jest też odpowiednie pH wody – między 7,4 a 8,4 – i tzw. twardość węglanowa – powyżej 5,5 stopnia. Ich poziom można sprawdzić zwykłym testem paskowym lub za pomocą specjalnej stacji diagnostycznej.

Jeśli trzeba je skorygować lub ograniczyć wzrost glonów, dobrze jest zastosować naturalne preparaty, które,w przeciwieństwie do chemicznych, nie zabijają pożytecznych bakterii i nie zaburzają równowagi wodnego ekosystemu – mówi Roman Bloch, ekspert z firmy Hydroidea.
 

Jak dbać o oczko wodne zimą? Pielęgnacja całoroczna
 

Oczko trzeba pielęgnować przez cały rok. Latem, gdy jest bardzo ciepło, należy uzupełniać parującą wodę, najlepiej deszczówką.

Gdy nadejdą pierwsze jesienne przymrozki, rośliny ciepłolubne przenosimy do domu. Przed zimą uzupełniamy też staw wodą aż po same brzegi. Zimą, gdy w oczku są ryby, najważniejsze jest  napowietrzanie wody.

Wczesną wiosną warto sprawdzić, czy mróz nie zniszczył zbiornika i woda gdzieś nie przecieka. To również najlepszy czas na przesadzanie i szczepienie roślin wodnych.

Tekst: Magdalena Burkiewicz  
Zdjęcia: Gap Photos, Paweł i Anna Słomczyńscy, Shutterstock, Materiały Prasowe

reklama
Weranda Country 6/2017