Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jak zbudować ogród skalny?

Kwiaty do ogrodu skalnego - zdjęcia Aranżacja ogrodu skalnego
 
 

Skalniak to niebanalny pomysł na dekorację. Jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu – najwięcej energii pochłania samo rozplanowanie! Jak zbudować ogród skalny, skąd wziąć kamienie, od czego zacząć i jak wszystko zaaranżować?
 

Ogród skalny – jak zbudować?
 

Na początku należy wyznaczyć dobre miejsce na skalniak. Jeśli przed domem znajduje się oczko wodne, warto właśnie tu umieścić naszą ozdobę. Drugi krok to wybór kamieni. Ładnie prezentują się gładkie o nieostrych krawędziach. Jak wiadomo, wiele zależy również od tego, które głazy mamy w zasięgu ręki. Jeżeli skały przed domem wyglądają nieciekawie, warto je pomalować.

Kamienie do ogrodu skalnego można kupić w Internecie. Komplet brył kosztuje od 70 do 150 złotych. Zwykle sprzedawcy wymagają odbioru osobistego zakupu, dlatego należy zwrócić uwagę, gdzie znajduje się wystawiany towar.

Wybrane kamienie układamy na wzniesieniu z ziemi. Pomiędzy głazami należy zostawić miejsce na posadzenie wybranych kwiatów. Nasz skalniak jest już w połowie gotowy. Teraz trzeba odczekać co najmniej tydzień, aby zobaczyć, czy ziemia się nie obsunęła. Jest to czas na uzupełnienie kompozycji mniejszymi skałkami i zapewnienie konstrukcji stabilności.

Po kilku, kilkunastu dniach można przystąpić do sadzenia roślin.
 

Kwiaty do ogrodu skalnego - charakterystyka
 

Do ogrodu skalnego odpowiednie są kwiaty o małych wymaganiach. Świetnie prezentują się rośliny płożące i zwisające, ponieważ zasłaniają szczeliny między głazami i sprawiają wrażenie, jak gdyby rosły wprost na kamieniu. Popularne kwiaty do ogrodu skalnego prezentujemy w galerii zdjęć powyżej.

Kwiaty do skalniaka są zwykle tanie i łatwo dostępne, lecz trzeba liczyć się z wymianą wielu z nich na początku każdego nowego sezonu.

Jeżeli kompozycja znajduje się tuż przy oczku wodnym, należy rozważyć zasadzenie kwiatów w doniczkach. Większość roślin, które radzą sobie w ogrodzie skalnym, jest ekspansywna i w mgnieniu oka otacza cały brzeg. Kwiaty posiane bezpośrednio w ziemi należy obserwować i nie dopuścić do ich nadmiernego rozrostu.

Tekst: KM
Zdjęcia: Pixabay

Zapraszamy również do… Romantycznej piwniczki.

reklama