Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Otwarcie sezonu w Arboretum w Wojsławicach

Arboretum w Wojsławicach
 
 

Miłośnicy przyrody, stęsknieni prawdziwej, pełnej kolorów i zapachów wiosny będą mogli ją podziwiać w jednym z najpiękniejszych parków w Europie. W niedzielę 17 kwietnia, po zimowej przerwie, zostanie otwarte wspaniale rozwijające się Arboretum w Wojsławicach, od roku 1988 będące filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Ma powierzchnię ponad 62 hektarów, a usytuowane jest malowniczo na Wzgórzach Dębowych. Łatwo tam trafić z odległej o 2 km Niemczy – urokliwego miasteczka o ciekawej historycznej przeszłości. Zwiedzający znajdą tu ponad 10 tysięcy różnych gatunków i odmian roślin oraz 3 unikatowe polskie kolekcje narodowe.

Najstarsza kolekcja w Polsce

Spacer można rozpocząć od zwiedzania zabytkowego parku podworskiego z rzadkimi okazami pięknych i starych drzew oraz krzewów, w tym ponad stuletnich różaneczników (Rhododendron).  Ich kolekcja należy do najstarszych oraz największych w Polsce i obejmuje około 1100 gatunków i odmian. Obecnie kolekcję wzbogacono o kilkaset nowych odmian dotąd nieuprawianych w Polsce.

Co kwitnie w kwietniu?

Już w kwietniu rozkwitają jako pierwsze różaneczniki rodem z Azji Wsch., m.in.: syczuański, dahurski czy sichoteński. O tej porze zobaczymy również typowe wiosenne byliny – ciemierniki, ułudki, zawilce, miodunki, śnieżyczki, przylaszczki, lepiężniki i wiele innych. Wspaniale prezentuje się łany właśnie kwitnących tysięcy narcyzów. Przy sprzyjającej aurze będziemy mogli spacerować aleją magnoliową, gdzie posadzono kilkadziesiąt ich odmian. Szlachetne piękno tych drzew i krzewów zachwyca zarówno barwą kwiatów, jak i ich niepowtarzalnymi kształtami i niekiedy zapachem.

czereśniowe wzgórze

Można też podziwiać różnorodność lilaków, potocznie zwanych bzami, których zarówno misterne kiście kwiatów, jak i zniewalający zapach mogą wprawić w zadziwienie. Po koniec kwietnia zazwyczaj przypada czas kwitnienia czereśni. Całe wzgórze o powierzchni 12 hektarów, zwane nie przez przypadek „czereśniowym”, pokryje się bajkowym biało-różowym dywanem kwiatów. Zasadzono tam ponad 2 tysiące drzew historycznych odmian, z których przed wojną słynął Dolny Śląsk. Gdy owoce dojrzeją, zwiedzający będą mogli pokosztować ich smaku i podziwiać różnorodność owoców.

Wiosenne atrakcje

Na bieżący sezon, dyrektor Ogrodu Botanicznego – prof. Tomasz Nowak wraz z inspektor Arboretum – Hanną Grzeszczak-Nowak, zaplanowali wiele atrakcji. Na rozpoczęcie sezonu 17 kwietnia pod znakiem powitania wiosny zapraszają w samo południe na wiosenny spacer z przewodnikiem, wystawę malarstwa Danuty Pałki-Szyszki „Zapach wiosny” i wystawę „Wiosennych piękności”. Natomiast na majowy weekend 7 i 8 maja spacer po Arboretum poprowadzi osobiście dyrektor Ogrodu. Na terenie folwarku, oprócz kiermaszu roślin wiosennych odbędzie się pierwszy w tym sezonie koncert z cyklu „Muzyka w ogrodzie”. Na następną majową niedzielę, 15-go, zaplanowano wystawę polskich odmian drzew i krzewów, tradycyjnie w południe spacer z przewodnikiem i kolejny koncert. Kasy Arboretum czynne są codziennie od godziny 9 do 18, a teren ogrodu dla zwiedzających dostępny jest do godziny 20-tej.

reklama