Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Meble ogrodowe na lata

Jakie meble ogrodowe wybrać, aby nie tylko dobrze wyglądały, ale były wytrzymałe? Oprócz wyboru odpowiedniego tworzywa, ważna jest także pielęgnacja. Zdjęcia: Luckner Ferdinand Graf/seasons/Jahreszeiten Verlag/EAST NEWS, Michał Skorupski, Flora press, materiały prasowe firm  
 
 

Nic tak do niego nie pasuje jak fotel z wikliny, kuta leżanka, duży drewniany stół. Cokolwiek wybierzesz, trzeba o to dbać.

Meble wyplatane czyli rattan i wiklina
Meble z wikliny i rattanu najlepiej się czują w ogrodach naturalnych i bujnych. Są przy tym lekkie, przewiewne i wygodne. Wymagają jednak starannej pielęgnacji. Deszcz i mróz mogą im zaszkodzić, więc trzeba zadbać o odpowiednie pokrowce i koniecznie chować na zimę. Powinny być również zaimpregnowane specjalnym lakierem lub – zwłaszcza te już trochę podniszczone – farbą kryjącą.

Zalety technorattanu
Łatwiejsze w utrzymaniu i trwalsze będą meble z technorattanu, czyli włókien syntetycznych imitujących rattan albo wiklinę. Meble z tego ekologicznego materiału są trwałe i eleganckie. Jeśli się ubrudzą, wystarczy je delikatnie przetrzeć szmatką z detergentem.

Meble ogrodowe drewniane
Solidne, trwałe i szlachetne. Ale pod warunkiem, że odpowiednio je zabezpieczymy – impregnatem, olejem lub lakierem. W przeciwnym razie na słońcu drewno wypłowieje, w deszczu może zbutwieć. Najlepiej więc sprawdzą się gatunki egzotyczne, bardziej odporne na wilgoć, np. teak czy eukaliptus. Pamiętajmy, że takie meble są również ciężkie i trzeba uważać, by nie zrujnowały trawnika. Dlatego często drewniane stoły łączy się z lżejszymi wiklinowymi krzesłami czy fotelami. Albo stawia je na tarasie. Za to drewniane ławki ogrodowe nie zmieniają miejsca, raz ustawione będą służyć całe lata.

Meble ażurowe do stylowego ogrodu
Wyglądają, jakby były delikatne i lekkie jak piórko, a jednocześnie są bardzo trwałe i odporne na wszystkie kaprysy pogody. Będziemy się nimi długo cieszyć, zmieniając od czasu do czasu ich kolor. Warto wyłożyć je miękkimi poduchami, bo nie są tak wygodne jak fotel z wikliny, a poza tym metal się bardzo nagrzewa. I możemy się poczuć jak w kawiarence z lat 20.

Tekst: Eliza Otto  
Zdjęcia: Luckner Ferdinand Graf/seasons/Jahreszeiten Verlag/EAST NEWS, Michał Skorupski, Flora Press, materiały prasowe firm.

reklama
Weranda Country nr 6/2015