Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Kosmetyka trawnika

Kosmetyka trawnika
 
 


Początek wiosny – pełna mobilizacja w ogrodzie. Do pierwszego koszenia jeszcze szmat czasu, ale żeby trawa urosła gęsta i mocna, już teraz trzeba ją uczesać! Najpierw usuwamy liście i gałązki, które zimą przywiał wiatr. Przydadzą się do tego grabie wachlarzowe (można regulować szerokość wachlarza) z ocynkowanymi elastycznymi zębami. Ostatnio pojawiły się też lekkie i wytrzymałe modele z poliamidu (proponuje je na przykład Fiskars) – co ważne, nie rdzewieją. Gardena wymyśliła sprytny patent: po złożeniu narzędzia na pół powstaje swego rodzaju koszyk, w którym przeniesiemy zgrabione liście do worka lub kompostownika.

Kiedy zrobi się cieplej, grabimy mocniej. Bez obaw – nie zaszkodzi to trawie. Wprost przeciwnie: nacięte źdźbła zaczną się rozgałęziać i trawnik stanie się gęstszy. Tutaj najlepiej sprawdzi się tak zwany wertykulator zaopatrzony w noże umieszczone na obracającym się wałku – usunie mech, chwasty i filc (czyli starą, zeschniętą trawę), równocześnie napowietrzając murawę i lekko spulchniając glebę. Do wyboru są urządzenia tańsze ręczne i droższe spalinowe lub elektryczne (na te drugie można złożyć się wspólnie z sąsiadami).

reklama

Teraz już spokojnie możemy czekać, aż trawa się zazieleni i urośnie. Pamiętajmy jednak, że na tym jej pielęgnacja się nie kończy. Po każdym skoszeniu będziemy musieli dokładnie zgrabić pozostawioną przez kosiarkę trawę – najlepiej grabiami wachlarzowymi. W miejscach trudno dostępnych wykorzystamy małe 12-centymetrowe grabki – dokupimy do nich zestaw krótszych i dłuższych trzonków. Nie chowajmy też za głęboko naszego wertykulatora – przyda się ponownie jesienią, gdy trawnik będziemy przygotowywać do zimy.


Tekst: Monika Utnik-Strugała
Fotografie - Serwisy Prasowe, shutterstock.com1. Nożyce do cięcia krawędzi trawnika (Joseph Bentley) za 189 zł. GARDENARIUM, www.gardenarium.pl
2. In-Lock, grabie do dużych powierzchni za 70 zł. FISKARS, www.fiskars.pl
3. Ręczny wertykulator wahadłowy (napowietrza i oczyszcza z mchu), 75 zł. MTD, www.mtdpoland.pl  
4. Metalowe – do liści i usuwania mchu, ok. 140 zł. FISKARS, www.fiskars.pl
5. Wertykulator elektryczny (18 noży, w tym 9 podwójnych), 723 zł. MTD, www.mtdpoland.pl  
6. Uniwersalne, z płozami (nie zahaczają się o darń), 75 zł. FISKARS, www.fiskars.pl
7. Grabią i zbierają (z uchwytem lub bez), 101 zł. MTD, www.mtdpoland.pl
8. Szpadel-nóż do docinania krawędzi (Joseph Bentley), 139 zł, GARDENARIUM, www.gardenarium.pl 

Weranda Country nr 3/2012