Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie Uprawa ogrodu zgodnie z kalendarzem księżycowym przynosi najlepsze efekty.
 
 

Obserwujmy fazy Księżyca, uwierzmy w silny wpływ planet na życie na Ziemi. Dodajmy do tego czułą troskę o ogród, a sukces mamy zapewniony.

To rzecz sprawdzona: uprawa ogrodu zgodnie z kalendarzem księżycowym przynosi najlepsze efekty. Ponadto w tym roku Ziemia jest pod silnym wpływem Wenus, która silnie oddziałuje na ludzi, rośliny i zwierzęta – zapewnia harmonię, bujność i rozkwit. Gdy dodamy do tego jeszcze wpływy Księżyca.....

W nowiu przycinamy drzewa i krzewy
Jeśli chcesz, by krzewy ozdobne pięknie kwitły, przytnij je wczesną wiosną, zanim jeszcze ruszą w nich soki. Ale uwaga! Wycinaj tylko stare gałązki i te pokładające się na ziemi. Pozostaw w spokoju najmłodsze, 1–3-letnie, które za chwilę zakwitną. Gdy krzew przekwitnie, obcinaj gałązki nawet o połowę – wtedy roślina ładnie się zagęści i przyszłą wiosną pięknie zakwitnie. W taki sposób odmładzaj forsycje, tawułki, migdałki trójklapowe, pigwowce, tamaryszki, berberysy. Radykalnego cięcia wymaga krzew derenia białego. Tnij go na wysokości 5–6 cm, a więc niemal tuż nad ziemią. To konieczne, gdyż najładniejszą, czerwoną korę mają tylko jednoroczne pędy. Przycinaj odporne na przemarzanie drzewa owocowe, zwłaszcza grusze i jabłonie. Wytnij wszystkie wybujałe jednoroczne pędy (tzw. wilki) i gałęzie rosnące do wnętrza korony.

Dzięki temu owoce dostaną więcej słońca i choć mniej liczne, będą dorodniejsze. Poza tym staną się bardziej odporne na choroby. Nie podchodź z sekatorem do drzew pestkowych – śliwy, czereśnie i wiśnie tnij latem, po owocowaniu. W marcu należy też przyciąć krzewy owocowe. Te posadzone w ubiegłym roku przycinamy dość mocno, by ładnie się rozkrzewiły. Kilkuletnie krzewy porzeczki, agrestu czy borówki amerykańskiej mocno prześwietlamy – usuwamy pędy najstarsze, na których owoce są zwykle bardzo drobne, a także wszystkie chore, uszkodzone, pokładające się na ziemi, połamane. Wycinamy też gałęzie cienkie i słabe, które niepotrzebnie zagęszczają wnętrze krzewu. To powoduje bowiem, że pędy mają mniej świata i gorzej owocują.

reklama

Wczesne wysiewy – najlepiej w pełni!
Możesz już siać roślinki – choć na razie tylko na domowych parapetach lub w szklarniach. Przygotowuj rozsady w dobrze oświetlonym i ogrzewanym pomieszczeniu. Zacznij od przygotowania właściwego, bogatego w składniki pokarmowe podłoża – od tego zależy powodzenie uprawy. W sklepach znajdziesz nawóz startowy do stosowania podczas siewu. Zawiera odpowiednią ilość mikroelementów i nie wypala siewek. Nawóz działa długo. Po kilku tygodniach siewki wyglądają zdrowo i prawidłowo się rozwijają. Są silne i odporne na choroby. Jeżeli masz nasiona własnego chowu, pamiętaj, że mogą mieć różną siłę kiełkowania. By ocenić ich jakość, rozłóż na wilgotnej bibule 10–20 nasion, przykryj folią i zostaw w ciepłym miejscu. Potem policz, ile z nich wypuściło kiełki, a będziesz wiedzieć, jak gęsto robić zasiewy. Pamiętaj: czas, gdy Księżyca przybywa, trzeba wykorzystać na sianie roślin, które wydają owoce nad ziemią i jednorocznych. Rośliny wieloletnie, owocujące pod ziemią, najlepiej sadzić i siać, gdy Księżyca ubywa. Lepiej wstrzymać się od siewu, gdy Księżyc jest w nowiu lub gdy widać całą prawą lub lewą jego połowę.
 

Weranda Country nr 2/2011