Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Przycinamy drzewa owocowe

Wycinka Wycinamy stare, martwe lub chore pędy.
 
 


Luty i marzec to najlepszy czas na przycinanie drzew i krzewów.

Po zimie i mrozach część pędów przemarza, niektóre są połamane, na bezlistnych gałązkach lepiej widać te, które rosną w złym kierunku. Warto więc popracować z sekatorem – zadbane rośliny będą zdrowsze, lepiej zaowocują, obficiej zakwitną i wydadzą nowe, silne pędy.

Żeby lepiej owocowały – cięcie „na owoc”
Do czego dążymy, przycinając drzewa i krzewy owocowe? By miały luźną, przejrzystą koronę, do której dociera dużo słońca i powietrza. Sprzyja to dobremu wykształcaniu się i dojrzewaniu owoców, a jednocześnie przeciwdziała rozwojowi chorób grzybowych. Wycinając niepotrzebne gałązki, zapewniamy drzewku prawidłowy wzrost i pozostawiamy substancje odżywcze dla najzdrowszych, rodzących pędów. Pamiętajmy, aby wszystkie cięcia wykonywać w dni suche i słoneczne. Sekatory, piłki i noże, których używamy w ogrodzie, powinny być ostre i odkażane za każdym razem przed użyciem. Ostrza przecieramy spirytusem lub denaturatem, żeby zapobiec różnym infekcjom. Przy cięciu sekator trzymamy ostrzem od strony krzewu, co pozwala na otrzymanie gładkiej rany.

reklama

Co tniemy w lutym lub w marcu, a czego nie
przycinamy
: jabłonie, grusze, pigwę wielkoowocową, maliny powtarzające, agrest, porzeczki, borówkę amerykańską, aronię, morelę, brzoskwinię
nie przycinamy: pigwowca (popularnie zwanego pigwą), derenia jadalnego, czereśni, wiśni, tradycyjnych odmian malin

Przycinamy agrest i porzeczki
Zacznijmy od krzewów nowo posadzonych. W sklepach ogrodniczych są dwa rodzaje krzewów: zwykłe i szczepione na pniu, zwane piennymi. Jedne i drugie tnie się podobnie, z piennych należy usuwać dodatkowo odgałęzienia od pnia i odrosty korzeniowe. Pienne są bardziej atrakcyjne, bo można wkomponować je w ozdobne rabaty, a pod nimi posadzić niskie kwiaty. Do tego, nie schylając się, zbieramy ich owoce. Młodym krzewom agrestu i porzeczek skracamy pędy o 1/3 długości, aby pobudzić je do silnego wzrostu i rozkrzewienia. Przycinając starsze krzewy, inaczej traktujemy porzeczki czerwone i białe, inaczej czarne. Porzeczki czerwone i białe owocują głównie na krótkopędach, czyli na bocznych odgałęzieniach pędów głównych, które są miejscem tworzenia się kwiatów, a później owoców. Dzięki temu nawet cztero- i pięcioletnie pędy mogą obficie plonować. Przycinamy, aby zwiększyć ilości krótkopędów, czyli rozkrzewić roślinę.
 

Weranda Country nr 2/2010