Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Wszystkie odcienie traw

Trawy w ogrodzie Miskant chiński i trzęślica trzcinowata
 
 


Uspokajająco szumią nawet przy najmniejszym podmuchu wiatru. Malownicze, lekkie, piękne i latem, i jesienią.

Dzikie pióropusze kojarzą się z bezkresnym stepem. I wcale nie są zielone. Na obrazach flamandzkich mistrzów widać biało paskowane liście mozgi trzcinowatej. W czasach wiktoriańskich Anglicy sadzili miskanty i trawy pampasowe.

My też docenialiśmy urodę traw i zbóż – trudno sobie bez nich wyobrazić  dożynkowe wieńce, palmy wielkanocne, wiechy na dachach, letnie bukiety czy zimowe suszki. Zrywać je z pół i łąk – owszem, ale żeby uprawiać przy domu?

Na dobre zaprosił je do ogrodu słynny niemiecki ogrodnik Karl Foerster (jego imię dostał nawet trzcinnik ostrokwiatowy z zielonymi liśćmi i brązowofioletowymi kwiatami). Dzięki trawom malowniczo łączył misternie zaprojektowane rabaty z naturalnym, dzikim krajobrazem. Pokazał, jak podkreślać ich delikatne piękno i jak tworzyć z nich romantyczne tło dla kwiatów i krzewów ozdobnych.

reklama

Światło i dźwięk

„Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu, Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi, Śród fali łąk szumiących…” – dzikie stepy i rozwichrzone czupryny traw zrobiły tak wielkie wrażenie na Adamie Mickiewiczu, że poświęcił im jeden z najpiękniejszych sonetów. Bo rzeczywiście ogród z traw nie tylko oglądamy. Tworzą spektakl muzyczny, który trwa przez cały rok – tyle w nim szelestów, świstów, wzdychania, pogwizdywania. Jeśli do orkiestry dosadzimy maki, zyskamy jesienią delikatne grzechotanie nasion w makówkach. Z kolei przezroczyste opłatki miesięcznicy wibrują jak malutkie srebrzyste tamburyny.

Trawy tworzą też urzekający balet – źdźbła chwytają wiatr, tańczą, uginają się, wirują. Są wiatropylne, dlatego kwiatostany, podobnie jak liście, poruszają się nawet przy najdelikatniejszych ruchach powietrza. Ich ogromnym atutem jest różnorodność barw i wzorów. Liście mogą mieć zielone, niebieskawe, srebrzyste, żółte, czerwone lub brązowe, a także paskowane (wzdłuż i w poprzek), plamiste. Źdźbła cienkie albo szerokie, delikatne w dotyku jak włosy (kostrzewa owcza) bądź sztywne niczym niedźwiedzie futro (kostrzewa miotlasta). Kwiatostany traw tworzą kłosy, kotki, często puszyste wiechy na długich łodygach.
 

Weranda Country nr 5/2010