Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Ziołowe parapety w środku zimy

Ziołowe parapety. Młoda botwinka w doniczce jest nie tylko efektowną dekoracją parapetu, ale także porcją zdrowia w środku zimy. Zdjęcia: Stockfood/Free, Flora Press, Gap Photos, East News, Stockfood/Free, Shutterstock  
 
 

Sposób na szarość za oknem? Zielony parapet. Posadźcie w doniczkach albo skrzynkach pietruszkę, seler, cebulę, czosnek. Pokażcie dzieciom, jak puszczają listki groszek albo botwina. A potem zróbcie razem pyszną sałatkę z własną zieleniną.

Zakładanie w środku zimy ziołowego ogródka na parapecie ma tę zaletę, że wystawione na słońce albo rosnące w miniszklarence rośliny powinny po kilku dniach puścić listki. Dziecko nie tylko przekona się, że zioła nie rosną w sklepie, ale jeszcze będzie mogło błyskawicznie skosztować swoich plonów. Samodzielnie wyhodowana pietruszka będzie tak atrakcyjna, że wreszcie zostanie zjedzona bez jęków i marudzenia.

BURAKI
Młoda botwinka w styczniu? To się może udać. Wybierz ładne, jędrne i nieuszkodzone buraki od ekorolnika (żeby nie były pryskane) i włóż
do szklanki z wodą albo posadź w ziemi. Podlewaj i czekaj, zwykle kilka dni. Dekoracyjne i superzdrowe łodyżki odbiją po kilku dniach.

NATKA PIETRUSZKI LUB SELERA
Hoduj z korzenia. Im będzie większy i zdrowszy, tym bujniejsza wyrośnie nać. Ale udaje się też wariant ekologiczny, bo listki zwykle wyrastają także z samej końcówki korzenia, tej grubszej oczywiście, którą i tak obetniesz przy obieraniu. Do uprawiania wybierz takie warzywo, które ma zawiązki liści i zostaw natce jakieś 2-3 centymetry, żeby miała z czego czerpać siłę.

ZIELONY GROSZEK
Wyrośnie z nasion. Kup niełuskane, najlepiej specjalne, przeznaczone do kiełkowania, a nie do siania. Przebierz, usuń kamyki i mocz przez 10-12 godzin, a potem włóż do ziemi (najlepiej w wysokich podłużnych doniczkach albo szklankach lub słoikach, jak fasolkę) i regularnie podlewaj.

SZCZYPIOR
Pędzimy z dymki (pędy są delikatniejsze i drobniejsze) albo zwykłej cebuli (grubsze, ostrzejsze) lub ząbków czosnku. Wyrasta po 4-5 dniach; szybciej, jeśli cebula już wcześniej zaczęła wypuszczać listki. Sadzimy w ziemi (możesz wziąć z kretowiska, a jeśli kret u ciebie w ogródku
nie kopie, kup zwykłą ogrodową) albo w słoiku z wodą. Wymieniaj ją codziennie.

Tekst: Blanka Kleszcz
Zdjęcia: Stockfood/Free, Flora Press, Gap Photos, East News, Stockfood/Free, Shutterstock

reklama