Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe do wnętrz

 
 

Rośliny stały się we wnętrzach na nowo bardzo ważnym elementem. Z ich pomocą możemy udekorować każde pomieszczenie, a także nieformalnie je podzielić. Poniżej podpowiadamy, jakie kwiaty doniczkowe są najbardziej efektowne i jak wyeksponować je w mieszkaniu.
 

Kwiaty we wnętrzach – nie tylko do dekoracji

Palmy, kaktusy, storczyki i monstery – to rośliny, które w ostatnich latach pokochali projektanci wnętrz. Nic w tym dziwnego – stanowią wdzięczny dodatek, który urozmaici każde pomieszczenie. Floryści z kolei radzą, aby otaczać się roślinnością, ponieważ ma ona bardzo pozytywne działanie na samopoczucie, oczyszcza powietrze i reguluje jego wilgotność. O pozytywach płynących z umieszczania we wnętrzach roślin, świadczą także liczne opracowania naukowe. Jak pisze np. dr inż. Margot Dudkiewicz (i inni) w artykule „Rola i kształtowanie zieleni w otoczeniu szpitali”, wiele badań naukowych wskazuje, że przebywanie w otoczeniu roślin ma ogromny wpływ na rekonwalescencję organizmu i spadek poziomu stresu. Autorka powołuje się także na badania kliniczne dowodzące, że obserwacja roślin może przyczynić się do poprawy ciśnienia krwi, napięcia mięśni czy aktywności mózgu. Warto więc postawić we wnętrzu chociaż jedną roślinę w doniczce, nie tylko ze względów estetycznych. Niżej podpowiadamy, jakie gatunki są najbardziej polecane.
 

Najpiękniejsze kwitnące kwiaty doniczkowe

Kwiaty kwitnące są najpopularniejszą grupą roślin pokojowych. Mogą pięknie udekorować każde wnętrze oraz je ożywić. Jednak o takie gatunki zwykle trzeba dbać bardziej, niż np. o popularne sukulenty. Osobom, które zapominają o podlewaniu poleca się kwitnące kaktusy – jest ich ponad 2 tys. gatunków. Bardziej wymagające w uprawie są kwiaty, takie jak anturium, azalia, kalanchoe, cyklamen perski, skrzydłokwiat czy frizea. Wśród licznych gatunków kwiatów doniczkowych do uprawy w domu, znajdują się także takie, które niemal cały rok wytwarzają nowe pąki. Do tej grupy zaliczają się rośliny pokojowe posiadające bardzo trwałe kwiaty lub takie, które często powtarzają kwitnienie. Rośliny zdobiące w ten sposób mieszkanie właściwie przez cały rok, to np. ketmia róża chińska, różanecznik indyjski lub mniej znana fuksja australijska (inaczej Correa).
 

Zielone kwiaty doniczkowe – bardzo łatwe w pielęgnacji!

Kwiaty zielone mają szczególnie ciekawy wpływ na samopoczucie. Ustawione w odpowiednim miejscu redukują stres, uspokajają i koją zmysły. Rośliny zielone – wbrew pozorom – mogą być bardzo zróżnicowane, dzięki kształtom i ciekawym formom. Tego typu gatunki są coraz częściej wykorzystywane w modnych aranżacjach skandynawskich i rustykalnych, podkreślając naturalny charakter wnętrza i bliskość przyrody. W najnowszych stylizacjach roślinami zielonymi dekoruje się nawet całe ściany – np. poprzez zabudowy ze stelaży, na których kwiaty ułożone są w rozmaite wzory.

Wśród zielonych gatunków kwiatów doniczkowych, wiele posiada właściwości oczyszczające powietrze. Produkują one bowiem tlen i pochłaniają zanieczyszczenia (np. formaldehyd zawarty w meblach). Warto więc hodować takie rośliny w pomieszczeniach, w których szczególnie ważny jest zdrowy mikroklimat – np. w sypialni. Na ogół kwiaty zielone są bardzo łatwe w uprawie – wystarczy odpowiednie nawożenie, stanowisko i podlewanie. Do najmniej wymagających gatunków należą rośliny tropikalne, takie jak palmy, kaktusy czy nefrolepis.
 

Kwiaty doniczkowe do wnętrz wilgotnych – kuchni i łazienki

Wnętrza wilgotne mają wiele zalet, jeśli chodzi o uprawę roślin – szczególnie egzotycznych, które posiadają efektowne ukwiecenie. Niestety takie pomieszczenia nie są pozbawione wad. Problemem mogą być wyziewy z kuchenki, natomiast w łazience brak okna. Istnieje jednak grupa gatunków, które doskonale poradzą sobie również w takich warunkach. Do najpiękniejszych i najbardziej lubianych należy z pewnością storczyk. Zarówno falenopsis, jak i jego konkurent – dendrobium – mogą być uprawiane w łazience lub kuchni. Kolejny ciekawy gatunek to zwartnica, która wytwarza duże, dzwonkowate kwiatostany. Popularnym kwiatem do pomieszczeń wilgotnych jest także kalanchoe kwitnące na żółto, czerwono, biało lub pomarańczowo. To bardzo łatwy w uprawie gatunek, ponieważ jest sukulentem. Pięknie udekoruje każde wnętrze, gdy będzie pielęgnowany w szklanym pojemniku w towarzystwie innych roślin ze swojej grupy.
 

Kwiaty doniczkowe w aranżacji salonu

Salon w każdym domu to najbardziej reprezentacyjne miejsce, zatem wybór roślin, które mają w nim zagościć, również powinien być przemyślany i dostosowany do panującego stylu. Ogromną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju terraria dla kwiatów (florarium). Do wykonania tzw. „terrarium garden” potrzebujesz większego, szklanego naczynia, warstwę drenażową, ozdobne kamyczki (lub muszelki) oraz rośliny. Wybierając rośliny do florarium, warto sięgnąć po gatunki wolnorosnące i o podobnych do siebie wymaganiach. W takim naczyniu możesz stworzyć efektowną miniaturkę ogrodu, która stanie się piękną dekoracją salonu. Wśród rozwiązań typowych natomiast, w salonie świetnie sprawdzą się eleganckie orchidee, storczyki, anturium, fikusy, hiacynty, skrzydłokwiaty czy lawenda (polecana szczególnie do wnętrz w stylu francuskim czy prowansalskim). Gatunki te dobrze znoszą nasłonecznienie, więc możesz je ustawić zarówno na komodzie, jak i parapecie.

Autor: Anna Gronau
Zdjęcia: materiały autorki

reklama