Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Kwietniki – najciekawsze aranżacje

Jesienna aranżacja stołu i nietypowy serwetnik.
 
 

Z pierwszym załamaniem pogody przychodzi zwykle jesienny smutek. Ale nie u nas! W końcu to czas na rajskie jabłuszka, pigwę, jeżyny i kaliny. Powstają z nich pyszne dania i oryginalne… kwietniki! Najciekawsze aranżacje w galerii.

Pomysły na kwietnik DIY
 

Na szczeblach niskiej, podwójnej drabiny wystarczy położyć deski, aby stworzyć prosty kwietnik. Taka konstrukcja sprawdzi się zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jej największą zaletą jest to, że całość można w każdej chwili przenieść w inne miejsce bez konieczności specjalnego montażu.

Ciekawie prezentują się kwietniki z palet, jednak te – podobnie jak skrzynki drewniane – są odpowiednie do dekoracji zewnętrznych. W ogrodzie kwiaty mogą rosnąć nawet na starym rowerze. Dobry efekt osiągniemy, jeśli leciwy pojazd pomalujemy na jeden kolor, a przy kierownicy i siedzeniu zamontujemy donice.

Wiszący kwietnik wyczarujemy w chwilę, jeśli do deski z wyciętymi otworami przywiążemy sznureczki. Na werandzie wrażenie zrobi roślinny żyrandol, na którym - zamiast żarówek - znajdą się małe doniczki. W domu warto wypróbować kombinacje ze zniszczoną i nieużywaną już porcelaną, konewką, słojami. Na drzwiach może zawisnąć wieszak na ubrania, który posłuży jako baza do wieńca.

reklama

Jak zrobić kompozycję kwiatową?
 

Fantazji nie da się nauczyć, ale warto poznać kilka trików florystów. Kompozycja nie musi wyglądać, jakby była odmierzona od linijki. Wiązanki układa się asymetrycznie – z jednej strony opadają liście, z drugiej ku górze piętrzą się kwiaty lub owoce. By wieniec lepiej się trzymał, na koniec pryskamy go lakierem do włosów.

Aranżacja powinna być zgodna z porą roku. Na najwięcej można sobie pozwolić wiosną. Jesień to odcienie rudości, czerwieni i złota. Jeśli nie dysponujemy takimi kwiatami, warto wykorzystać jarzębinę lub pomalować kilka gałązek na wybrany kolor.

Kompozycja kwiatowa musi współgrać z charakterem otoczenia. We wnętrzach w stylu country pozwalamy sobie na drobne, niemal polne kwiaty. Do szykownych dworów odpowiednie okażą się na przykład róże. Ważny jest również rozmiar kwietnika: nie może on przytłoczyć małego pomieszczenia.

Owoce i kwiaty jesienne do dekoracji
 

Do jesiennych dekoracji mogą trafić żółte nawłocie, kaliny, złote chryzantemy, hortensje, małe słoneczniki, rudbekie, lawenda i gałązki berberysu oraz jarzębiny. Zachęcamy do aranżacji z owocami: jabłkami, gruszkami, jeżynami, pigwami. Na tło nadaje się mech, który podkreśli leśny charakter aranżacji.

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia i Stylizacja: Kinga Błaszczyk-Wójcicka
Dekoracje: Anna Simon