Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jak suszyć kwiaty?

Zastanawiasz się jak prawidłowo suszyć kwiaty? Kwiaty należy zebrać przed południem, tuż po tym jak wyschnie na nich rosa. Zdjęcia i stylizacja Nicola Stocken/garden collection, flora press, Living4media/free  
 
 

Łąka pełna kwiatów i bajecznie kolorowy ogród to najpiękniejsze letnie wspomnienia. Możesz je zatrzymać między kartami książki.

Jakie kwiaty można prasować?
Najlepsze do prasowania na specjalnej prasce są kwiaty delikatne: bratek, kąkol, kocimiętka, lawenda, czarnuszka czy ślaz.

Jak suszyć kwiaty?
Jeśli jesteś romantykiem, weź po prostu grubą książkę. Ułóż kwiaty na podkładzie z gazety i bibuły. Uważaj, żeby się nie dotykały – jeżeli tak zaschną, nie uda ci się ich już rozdzielić. Przygnieć je delikatnie palcem i przykryj drugą warstwą bibuły i gazety. Ostrożnie zamknij książkę. Przyciśnij ją, ale najpierw niezbyt mocno. Po kilku dniach dociśnij. Jeśli masz zacięcie fachowca, możesz kupić specjalną praskę (ok. 30 zł), w której będziesz prasować jak zawodowiec – kilka warstw jednocześnie. Właściwie możesz zasuszyć każdy kwiatek, który ci się podoba, ale tym grubszym przytnij szypułki i wymieniaj bibułę raz w tygodniu, bo zawierają więcej wilgoci. Dlatego lepiej osobno przygotowywać kwiaty delikatne i grubsze.

Kiedy zbierać kwiaty do suszenia?
Kwiaty zbierz w pogodne przedpołudnie, kiedy słońce osuszy już rosę, ale płatki zachowają jeszcze poranną świeżość. I od razu bierz się do pracy – zanim zwiędną.

Kompozycje z suszonych kwiatów
Po mniej więcej 3 tygodniach kwiaty są gotowe i zaczyna się najlepsza zabawa. Zrób z nich oryginalne zaproszenie na przyjęcie. Naklej płatki na karton i spryskaj specjalnym lakierem, żeby nie zblakły. Komplet gości gwarantowany!

Tekst: Eliza Otto  

reklama
Weranda Country nr 5/2015