Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Pączki brzóz i pędy sosny w domowej apteczce

Z sosny czy brzozy możesz przyrządzić napar, płukankę lub syrop.
Fragmenty młodych roślin mogą odgrywać ważną rolę w domowej apteczce. Z sosny czy brzozy możesz przyrządzić napar, płukankę lub syrop. fot. Shutterstock

Leki z naturalnej apteki
 

Pączki brzóz i pędy sosny to samo zdrowie. Esencja minerałów i witamin. Napary z pączków brzóz pomagają m.in. przy gorączce, zatruciach i stanach zapalnych układu moczowego. Płukankami przemywa się zmiany na skórze. Syrop z pędów sosny warto mieć pod ręką, gdy pogoda sprzyja przeziębieniom.

Jak zbierać pędy i pączki drzew?


Zbierając młode części drzew, nie bądźmy zachłanni. Zostawmy coś roślinie, żeby jej nie uszkodzić. Nie zrywajmy wszystkich pędów i pączków z jednego drzewa, ale wybierajmy ładne okazy z kilku.

syrop z pędów sosny


Najlepiej zbierać je, gdy już wyłoniły się zielone pąki, a jeszcze nie rozwinęły igły... Wybierajmy takie średniej wielkości, nie dłuższe niż 10-12 cm. Zrywajmy najlepiej z kilku drzew, obcinając ostrym sekatorem, z dolnych pędów, gdzie drzewo nie musi się już zbyt rozwijać. Przy okazji nawdychamy się pyłków z kwiatów sosny, które są bardzo zdrowe dla dróg oddechowych.

Zebrane pędy potnijmy na mniejsze kawałki, układajmy w słoiku warstwami, przesypując cukrem. Na górze, pod samą nakrętką, powinna być warstwa cukru, na którą wylewamy 3-4 łyżki alkoholu. Po 2 tygodniach otrzymamy gęsty syrop – świetny na przeziębienia, infekcje dróg oddechowych, kaszel i zapalenie gardła.

Zawarty w nim olejek sosnowy ułatwia oddychanie, a witamina C wzmacnia organizm. Stosuj 3-4 razy dziennie po łyżeczce. Idealny dla dzieci!

Autor: Katarzyna Szczerbowska, Eliza Otto 

reklama
Weranda Country nr 5/2015