Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jałowiec pospolity

Kilka kuleczek jałowca poradzi sobie z najsilniejszym bólem brzucha! Owoce jałowca
 
 


Teraz może przydać się szczególnie. Po świątecznym obżarstwie zamiast na ostry dyżur biegnij do lasu. Kilka kuleczek jałowca poradzi sobie z największym bólem brzucha!

To właśnie od jałowca – jako świeżo upieczona studentka farmacji – dostałam pierwszą lekcję, że natura może zdziałać więcej niż niejedna cudowna tabletka. Odpoczywałam wtedy w Bieszczadach, w miejscu odciętym od świata, gdy wieczorem dopadł mnie ból gardła. Zanosiło się na poważną chorobę, a nie miałam żadnych lekarstw, postanowiłam więc poszukać ratunku… w lesie. Na szczęście tuż przy schronisku rósł jałowiec. Zjadłam kilka jagód i już następnego dnia po bólu pozostało tylko wspomnienie!

Ale jałowiec to nie tylko „tabletka na gardło”. Kultem otaczano go od dawna – wierzono, że tego, kto złamał gałązkę, spotka kara, a dym miał odstraszać nieproszonych gości: zarówno dzikie zwierzęta, jak i złe duchy. Na szczęście do rzadkich nie należał, jak wskazuje nazwa: pospolity. Sam nie ma też zbyt wielkich wymagań: urośnie nawet na jałowej ziemi – piaszczystych wydmach czy w suchym lesie. Przetrwa mróz i suszę, a także zanieczyszczone miejskie powietrze. Ale jeśli psy upodobają sobie to drzewko i je obsikują, szybko żółknie i usycha.

Na zdrowie

Jałowiec jest lekiem moczopędnym i wykrztuśnym, pomaga przy niestrawności, wzdęciach i nieświeżym oddechu. Kurację, którą wymyślił XIX-wieczny zielarz ksiądz Kneipp, do dziś zalecają naturoterapeuci. Jest bardzo prosta: przez kolejne dni należy jeść jagody jałowca – zaczynamy od czterech i codziennie dodajemy jedną, aż dochodzimy do 15. Warto zawsze mieć pod ręką choć parę kulek, działają lepiej niż guma do żucia!

Medycyna ludowa wykorzystywała też korzenie, korę i gałązki, zalecając je jako środki oczyszczające krew. Wywary z gałązek i szyszkojagód podawano zwierzętom, najczęściej krowom, które dawały za mało mleka. Dziś łykamy jedynie szyszkojagody (potocznie nazywane owocami). Leczy przede wszystkim zawarty w nich olejek eteryczny. Ma właściwości antyseptyczne i odkażające. Dlatego jałowiec właśnie pomaga na ból gardła i afty!
Czarne kulki oczyszczają drogi żółciowe, pobudzają wydzielanie soków trawiennych i żółci. To doskonałe lekarstwo na kłopoty z układem moczowym. Ułatwiają również oczyszczanie dróg oddechowych – poprawiają wentylację płuc i upłynniają zalegającą wydzielinę. Warto o tym pamiętać zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy męczą nas infekcje i przeziębienia.

Ale uwaga: jednorazowo możemy wziąć najwyżej 30 szyszkojagód! Jałowcem nie powinny leczyć się osoby, które mają kłopoty z nerkami, wątrobą i wrzodami. Unikać muszą go także dzieci, kobiety w ciąży i karmiące. Zioła i przyprawy zawierają niebezpieczne dla nich olejki eteryczne.
 

reklama
Weranda Country nr 1/2013