Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Żurawina i jej właściwości

Żurawina


Żurawina wielkoowocowa

Właściwości lecznicze:

•    Ogromna popularność jaką zyskała w ostatnich czasach żurawina jako słodka przekąska oraz naturalny lek wynika z jej wspaniałego smaku w połączeniu z licznymi właściwościami leczniczymi! Żurawina nie bez powodu zaliczana jest do roślin leczniczych. Od niepamiętnych czasów uważana jest za ważny składnik diety, mający duży wpływ na poprawę zdrowia. Medycyna ludowa zaleca jej stosowanie w przeziębieniach (działa przeciwgorączkowo), anginie, schorzeniach reumatycznych, w przypadku osłabienia pracy żołądka, jelit i trzustki (co jest szczególnie istotne dla osób chorych na cukrzycę), a także na awitaminozę i ogólne osłabienie i przemęczenie organizmu. Żurawina ma właściwości witaminizujące, odtruwające, obniżające ciśnienie krwi, przeciwdziałające anemii. Liście żurawiny zawierają glikozyd fenolowy – arbutynę, natomiast jej owoce są bogatym źródłem witamin, takich jak: witamina C (11 mg/100 g owoców), witaminy z grupy B – kompleks (B1, B2, B6), witamina E, prowitamina A oraz soli mineralnych: miedzi, kobaltu, cynku, molibdenu, żelaza, manganu, wapnia, srebra, glinu. Zawierają również cukry (fruktozę, galaktozę i sacharozę), pektyny, kwasy organiczne (kwas cytrynowy, galusowy, benzoesowy, chinowy), garbniki oraz polifenole i flawonoidy, wspomagające pracę układu krążenia i funkcjonowanie serca. Picie soku żurawinowego jest pomocne w leczeniu jaskry oraz działa dezynfekująco na drogi moczowe.

To ostatnie z wymienionych działań żurawiny zostało najlepiej udokumentowane przez naukowców. W licznych doświadczeniach i badaniach wykazano, że sok z żurawiny pomaga zwalczać zapalenie dróg moczowych (pęcherza moczowego, moczowodów) – często występujące schorzenie (zwłaszcza u kobiet, ponieważ mają krótsze przewody moczowe niż mężczyźni – ułatwia to bakteriom penetrację moczowodów i osadzanie się w pęcherzu moczowym, gdzie powodują stany zapalne), wywołane najczęściej (w 60-80%) przez bakterie Escherichia coli. Za ilość leczniczą soku uważa się 2 filiżanki, lecz pozytywne efekty działania obserwowano już po wypiciu ½ filiżanki! Owoce żurawiny dzięki zawartości proantocyjanidyny (PAC) zapobiegają przyleganiu (adhezji) bakterii do błon śluzowych organizmu człowieka, przez co uniemożliwiają im kolonizację dróg moczowych (działają dezynfekująco) i tym samym wspomagają przeciwbakteryjne działanie antybiotyków, zwłaszcza wobec szczepów opornych. W licznych szpitalach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, sok z żurawin stosowany jest profilaktycznie przeciwko zapaleniom dróg moczowych, właśnie dlatego, że pozwala to na zmniejszenie zużycia antybiotyków i obniżenie kosztów leczenia.

Ponadto PAC hamuje gromadzenie się bakterii w jamie ustnej (przez co może ograniczać rozwój próchnicy, chorób dziąseł i przyzębia oraz pomagać w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej) oraz żołądku (utrudnia kolonizację błony śluzowej żołądka przez bakterie Helicobacter pylori, przez co hamuje rozwój choroby wrzodowej). Żurawina działa nie tylko przeciwbakteryjnie, ale również przeciwgrzybiczo. Owoce żurawiny zawierają dodatkowo dużą ilość antyoksydantów, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i w ten sposób hamują procesy starzenia się skóry oraz ograniczają rozwój wielu chorób, dla których podłożem może być nasilony stres oksydacyjny – m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób reumatycznych i niektórych nowotworów. Żurawinie przypisuje się zdolność ochrony komórek mózgowych przed uszkodzeniami, które zdarzają się podczas wylewu czy zatorów oraz właściwości hamujące rozwój chorób neurodegeneracyjnych (choroby Alzheimera i Parkinsona).,, Olej z pestek żurawiny zawiera duże ilości naturalnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, kwas linolenowy, kwas palmitylooleinowy oraz witaminy z grupy E.

•    Najbardziej znane badania dotyczące działania dezynfekującego na drogi moczowe owoców żurawiny, w których badano wpływ regularnego spożywania soku z żurawin na częstość zapadania na zapalenie dróg moczowych, przeprowadzili naukowcy pod kierownictwem J. Avorna z Harvardu. Zbadano grupę 153 kobiet. Połowa z nich otrzymywała do wypicia 300 ml soku z owoców żurawiny dziennie, przez okres sześciu miesięcy. Druga połowa kobiet nie spożywała w tym czasie soku z żurawiny. Wykazano, że kobiety pijące sok z żurawin, miały o 58% niższy poziom bakterii w moczu. Także zużycie antybiotyków u osób, które już zapadły na zapalenie dróg moczowych było o połowę mniejsze niż w grupie nie otrzymującej w tym czasie soku.3

•    Naukowcy amerykańscy zaobserwowali, że związki czynne obecne w owocach żurawiny mogą poprawiać skuteczność leków stosowanych w chemioterapii raka jajnika. Obecnie podstawą leczenia tego rodzaju nowotworu jest chemioterapia, która często okazuje się niewystarczająco skuteczna z uwagi na oporność komórek nowotworu – natomiast zwiększenie dawki leków nie jest możliwe ze względu na ich potężne działania niepożądane. Naukowcy ustalili, że składniki soku z żurawiny mogą zwiększać wrażliwość raka jajnika na stosowane powszechnie chemioterapeutyki nawet sześciokrotnie (prawdopodobnie za działanie to odpowiadają zawarte w żurawinie proantocyjanidyny – związki o silnym działaniu antyoksydacyjnym). Okazało się, że chemioterapeutyki zabijały sześć razy więcej komórek nowotworowych traktowanych wcześniej wyciągiem żurawinowym, w porównaniu z komórkami, na które nie działano tym ekstraktem. Ponadto ciała czynne żurawiny spowalniały podziały komórek nowotworowych. Efekty cytowanych badań czekają na potwierdzenie w badaniach klinicznych na pacjentkach z nowotworem jajnika.

•    Wstępne badania potwierdziły, że regularne spożywanie soku z żurawin przynosi doskonałe efekty w zapobieganiu chorobom serca. Flawonoidy występujące w owocach żurawiny budową podobne są do tych zawartych w czerwonym winie. Naukowcy twierdzą, że związki te przyczyniają się do wyraźnego zmniejszenia zapadalności na chorobę wieńcową poprzez zahamowanie tworzenia się zakrzepów krwi oraz  działanie rozszerzające naczynia krwionośne (przyczynia się to również do obniżenia ciśnienia krwi). Związki te mają także właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu zapobiegają utlenianiu cholesterolu, co znacząco zmniejsza ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych i zapychania naczyń krwionośnych.

•    Naukowcy z Massachusetts General Hospital badali in vitro efekt jaki wywołuje sok z żurawin na dziewięć różnych typów grzybów z grupy dermatofitów, czyli grzybów powodujących zakażenia skóry. Badacze wykazali, że sok z żurawin powstrzymuje wzrost ośmiu na dziewięć badanych grzybów!

reklama