Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Przyrządzamy jabłka

Kremowa zupa z grzankami
 
 


Jabłko – owoc miłości, pożądania. Dla niego człowiek zrezygnował z raju. Rumiany, soczysty, słodki. Dziś nie kusi już do grzechu. Jest wielkim przyjacielem serca i dobrego zdrowia.

Jakie są najlepsze? Takie, które smakują nam najbardziej – i z tym jest największy problem. Bo choć odmian jest pewnie kilkaset, tych tradycyjnych ze świecą szukać. Pamiętacie jeszcze z dzieciństwa szare i złote renety, kronselki, malinówki, antonówki, zorze, grafsztynki, koksy, ananasówki, kosztele czy papierówki?

To właśnie one najlepiej nadają się na jabłeczną ucztę, warto więc ich poszukać. Może na targu w pobliskim miasteczku, może u sąsiada za płotem, w sadzie, który zakładał jeszcze dziadek? Nie liczymy oczywiście dziczek rosnących przy wiejskich drogach – twardych, kwaśnych, soczystych, doskonałych do pieczonego z majerankiem mięsa.

Amerykańskim odmianom daleko do naszych starych jabłoni – wszystkie tak samo smakują, kiepsko pachną, słabiej trzeszczą, gdy wbijamy w nie zęby. Pieczone i w kompocie nie mają aromatu, kuszą jednak równiutkim kształtem, wszystkie mają perfekcyjnie sklonowany rumieniec. Można je jeść na surowo, w kuchni jednak nie wytrzymują konkurencji.

Jak przyrządzać jabłka? Na wszelkie sposoby, w surówkach, sałatkach, pieczone, duszone, same i z mięsem. Na słodko i słono. A że jesień to najlepszy dla nich czas – poszukajmy naszego raju w kuchni.

reklama


PRZEPISY Z JABŁKAMI:


Kremowa zupa z grzankami
Weź: •2 kg szarych renet lub innych dobrych kwaskowatych jabłek •około litra wody (w zależności od ilości soku, który puszczą jabłka) •cynamon •cukier do smaku •łyżkę mąki ziemniaczanej

Obierz jabłka ze skórki i wydrąż. Ugotuj w lekko osłodzonej wodzie do miękkości. Dodaj cynamon, cukier do smaku i łyżkę mąki ziemniaczanej, rozpuszczonej w zimnej wodzie. Zagotuj, ciągle mieszając. Po wystudzeniu zmiksuj, by uzyskać konsystencję musu. Do kremu jabłkowego doskonale pasują grzanki pszenne ze słodkiej bułki, przyrumienione na maśle lub w piekarniku.
 

Weranda Country nr 1/2009