Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Zielone Świątki 2017 – święto, tradycja, obyczaje

Zielone Świątki w 2017 roku wypadają w niedzielę, 4 czerwca.

Wywodzące się z obrzędów pogańskich Zielone Świątki są dniem wolnym od pracy. W 2017 roku wypadają 4 czerwca - data jest ruchoma i zależy od Wielkanocy. Przedstawiamy historię święta, obecnie nazywanego przez Kościół Zesłaniem Ducha Świętego.

Pogańskie obyczaje
 

Zielone Świątki często nazywano palinocką, bo fetowano przy ogniskach z jadłem, napitkiem i tańcami do białego rana. Oczywiście Kościół zajadle walczył z tym pogańskim zwyczajem, ale na darmo. Pomimo licznych oficjalnych zakazów i straszenia piekłem ogniska płonęły aż do połowy XX wieku.

Innym popularnym (i ewidentnie pogańskim) rytuałem było wodzenie rodusia, zwane też wołowym weselem. Dorodny wół, przyozdobiony kwiatami, wstęgami i białym płótnem, kroczył dumnie na czele procesji, która zatrzymywała się przy każdej chałupie we wsi. Mieszkańcy byli wywoływani i przyłączali się do pochodu zmierzającego, a jakże, do karcz-my na biesiadę.

Nie po wsi, lecz po polach wodzono za to królewnę – najładniejszą dziewczynę z okolicy ukoronowaną wieńcem z kwiatów. Królewna najpierw trzykrotnie obchodziła ognisko, a potem każde pole. Jeśli któreś pominęła – nieurodzaj gwarantowany.

Słupy majowe
 

Za to największe emocje wzbudzały stare dobre słupy majowe, wystawiane na wsiach i miasteczkach pale z fantem na czubku (np. butelką wódki czy ozdobną zapinką). Młodzieńcy robili, co mogli, by wspiąć się po fant, a dziewczęta… no cóż, bacznie ich obserwowały. Zwycięzca rzadko kiedy doczekiwał jesieni jako kawaler.

Mogą zainteresować Cię również słowiańskie wierzenia: Czerwone korale – ozdoba czy talizman?

Tekst: Weronika Kowalkowska
Zdjęcia: Weranda Country 6/2017 (Agnieszka Sadowska/Agencja Gazeta, Shutterstock, Wikipedia)

reklama
Weranda Country 6/2017

Zobacz również: