Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Nie tylko Tłusty Czwartek...

Międzynarodowy Dzień Kota, 17 lutego
 
 

W lutym kończy się – dość krótki w tym roku – karnawał. Przypomnijmy sobie o świętach, które kiedyś obchodzono
z nabożeństwem i fantazją, powróćmy do dawnych obyczajów, ale i przyjmijmy nowe. Lutowi ludzie są bowiem zawsze otwarci na eksperymenty i nowości, choć nigdy nie zapominają tradycji, miejsc ani kultury, w której wyrośli, bo to ona daje im siłę i pewność siebie.

Świat kiedyś był pełen magii. Dziś dawne zwyczaje odchodzą w zapomnienie, świętujemy z przyzwyczajenia. Czas najwyższy na małą powtórkę z polskich tradycji. Pora ku temu idealna – czas starcia karnawału z postem.­­

NAJWAŻNIEJSZE ŚWIĘTA W LUTYM

2 lutego, poniedziałek: MATKI BOSKIEJ GROMNICZNEJ, ŚWIĘTO OFIAROWANIA
Ustanowione w IV wieku święto, upamiętniające ofiarowanie Jezusa w świątyni oraz oczyszczenie Maryi Panny (czterdzieści dni po połogu). Według polskiej legendy tego dnia Matka Boska spaceruje po zaśnieżonych polach, chroniąc oziminy przed wymarznięciem, wskazując drogę zagubionym i broniąc ich przed wilkami, które obłaskawia jednym spojrzeniem. Wierni zaś maszerują do kościoła, aby pobłogosławić grube woskowe świece – gromnice, by chroniły domostwa przed uderzeniem pioruna (stąd nazwa), pożarem, wichurą, gradobiciem i chorobami.

9 lutego, poniedziałek: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY
Płaski chlebek, którym ubodzy zapychali żołądki, posmarowany oliwą, posypany pierwszym lepszym ziołem, w XIX wieku awansował do roli królewskiego przysmaku. Poczęstowano nim w Neapolu królową Margheritę gustującą w postnym jedzeniu. Tyle że skromny placek obłożono serem, oliwkami i pomidorem. No i zrobił karierę. Pokażcie nam choć jednego, który nigdy w życiu nie próbował pizzy!

12 lutego, CZWARTEK... TŁUSTY
Ten wpędzający w poczucie winy zwyczaj wywodzi się z imperium rzymskiego, choć pączki za Juliusza Cezara różniły się od tych współczesnych. Bo jak tu porównywać twarde, nadziewane słoniną kulki z chlebowego ciasta do rozpływających się w ustach frykasów pełnych różanej konfitury? „Nasze” pączki przywędrowały do Polski przed XVII wiekiem, prawdopodobnie z Turcji.

14 lutego, sobota: OSTATNI BAL KARNAWAŁU, WALENTYNKI
Kto się nie natańczył w karnawale, ma ostatnią okazję. A w tym roku dodatkowo sposobność, aby prosząc ukochaną osobę do tańca, obdarować ją jakimś miłym drobiazgiem, np. własnoręcznie uszytą przywieszką do kluczy.

17 lutego, wtorek: OSTATKI, ŚLEDZIK, DZIEŃ KOTA
Koniec karnawału, popularny śledzik pod wódeczkę, czyli ostatni wieczór zabaw i swawoli. W przeddzień Środy Popielcowej mamy też na osłodę Dzień Kota, ukochanego zwierzaka singli, podobno uznawanego za lekarstwo na stres, depresję i samotność. Więc kto ma kota, powinien się tego dnia nim zająć i podzielić się śledziem.

18 lutego: ŚRODA POPIELCOWA
Nadchodzi Wielki Post, czas pomyśleć o wieczności. Zwyczaj posypywania głów wiernych popiołem, symbolizującym pokutę, przemijanie i nietrwałość rzeczy doczesnych, liczy ponad szesnaście stuleci. I nie służy do tego, jak powtarzano
po wsiach ze strachem w oczach, popiół z trupich kości, ale z zeszłorocznych palm wielkanocnych. Jeszcze sto lat temu
Popielec dawano tylko najznamienitszemu członkowi rodziny, który potem przekazywał go całej reszcie.

Tekst: red.country
Zdjęcia: Karolina Migurska, Shutterstock, Archiwum, Wikimedia

reklama
Weranda Country nr 2/2015