Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

GRYF – co to za zwierzę

www.galerianeubauer.pl
 
 


Pan Bóg stworzył świat i wszyscy to wiedzą. Przez siedem dni rozdzielał sprawiedliwie pola, łąki, lasy, góry i jeziora, a także zwierzęta i rośliny. Zmęczony tworzeniem, przyjrzał się swojemu dziełu z zadowoleniem i odstawił worek z ziemskimi prezentami... Przywołał Aniołyi każdemu z nich przydzielił część świata, aby opiekowały się nią wedle porządku Bożego.

Anioł, siedzący cichutko w kąciku, podszedł do Boga i ze smutkiem w głosie odezwał się, iż Bóg zapomniał o kawałku ziemi nad morzem, u góry kuli ziemskiej. Dobrze, że upomniał się o swoją część ziemi, ponieważ zapracowany Pan Bóg naprawdę o niej zapomniał. Dzieło należało dokończyć. Zajrzał Bóg do worka z dziełem tworzenia, jeszcze tam trochę zostało, więc dał tej ziemi wszystko co było na dnie. A było tam wszystkiego po trochu. Kiedy wysypał te dary, uśmiechnął się, bo Kaszuby zajaśniały pełnym blaskiem piękna. Ale to nie wszystko... Pan Bóg postanowił dać tej pięknej krainie jeszcze coś, a mianowicie skarb, który zabezpieczy ją w czarnej godzinie. Wśród ptactwa, zwierząt i pięknejroślinności Pan Bóg dał znak ręką i rozległ się szum nad głowami. To wielki gryf nadleciał trzymając w szponach ogromny bursztyn. Wrzucił go w fale zatoki a woda rozprysła się aż do nieba. Anioł padł na kolana, ucałował Boga w rękę z wdzięczności i do dziś strzeże naszych Kaszub i bursztynu, zwanego jantarem, którego cena uratuje nasz kraj od biedy i zguby. Tak mówi legenda o Gryfie, symbolu naszego Pomorza.

reklama

Gryf jest mitycznym zwierzęciem przedstawiającym lwa z głową, z przednimi łapami i skrzydłami orła, niekiedy ma końskie uszy i ogon składający się dwóch jadowitych węży. Łączy cechy boskie i ludzkie, jest symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią, pogromcą mocy piekielnych. Zręczny i silny. Rycerze umieszczali go na swych proporcach, m. in. w okresie wypraw krzyżowych. Właśnie oni przenieśli ten symbol do średniowiecznej Europy, gdzie zyskał dużą popularność.

Gryf występuje w heraldyce wielu krajów. W Polsce szczególnie często można spotkać się z jego wizerunkiem na Kaszubach, gdzie umieszczony jest w herbach wielu miast i miasteczek.. Gryf ma związek z herbem pomorskiej dynastii Gryfitów, panującej na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku. Prawdopodobnie pojawił się po raz pierwszy w herbie Sambora II zwanego Tczewskim. Władca ten, z powodu sporu ze swym bratem Świętopełkiem, zrezygnował ze stosowania w swoim herbie lilii i zapewne pod wpływem książąt Pomorza Zachodniego sięgnął po symbol gryfa. Pół orzeł pół lew zadomowił się w tradycji Kaszub i umieszczany był w herbieprzez kolejne stulecia. Czarny ukoronowany gryf na złotym lub żółtym tle. Posiada ogonzawinięty między nogami w kształcie litery „S”. Kolory znajdujące się w herbie są także barwami flagi kaszubskiej. Górna połowa jest czarna zaś dolna żółta. Pod barwami flag i herbu kaszubskiego jednoczą się wszyscy Kaszubiw Dniu Jedności Kaszubów 19 marca każdego roku. Gryf ozdabiamedale okolicznościowe i honorowe, dyplomy, ekslibrisy, książki i czasopisma.

W celu promocji i identyfikowania naszego regionu symbol Kaszub można znaleźć na wielu produktach, reklamach, gadżetach, itd. Bardzo szeroki asortyment regionalny, promujący Kaszuby znajduje się w Galeriach Neubauer w Kartuzach, ul. Jeziorna 6, woj. pomorskie. Całą ofertę można obejrzeć także na www.galerianeubauer.pl lub zakupić w sklepie internetowym. Większość artykułów zaprojektowała właścicielka Stanisława Neubauer, - artysta plastyk, malarka, projektantka i fotograf. Jej prace prezentowane są na wielu wystawach i pokazach, biorą udział w wielu konkursach. Godło Kaszub znajduje się również na wielu pamiątkach takich jak naklejki, magnesy, długopisy, otwieracze, breloki, flagi, czapki, szaliki, chusty, pocztówki, itd.


Bogumiła Lademann
Galeria Design, ul. Jeziorna 6A/1, tel. 58 736 88 99
www.galerianeubauer.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.