Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Bukiew dla dzika

Bukiew dla dzika
 
 


11. lutego, czyli w dzień dokarmiania zwierzyny leśnej, przeciętny obywatel (a tym bardziej obywatelka) wciąż walczy z nabytymi podczas świąt kilogramami. Opędza się od spożywczych pokus, chcąc jako tako wyglądać na wiosnę, i cierpi raczej od nadmiaru niż z niedoboru.

A tymczasem dzikie zwierzęta mają odwrotny problem. Śnieg i lód utrudniają im odnajdywanie jedzenia, skazując na przymusową głodówkę, która niejednego mieszkańca lasu kosztuje zdrowie i życie. Średnio przez 25 dni w roku zwierzęta mają dostęp do mniej niż połowy potrzebnego im pokarmu albo nie mogą znaleźć nic. Dlatego kiedy tylko sytuacja zrobi się poważna, leśnicy, myśliwi i wolontariusze ruszają w bór objuczeni przysmakami. Dla jeleni, danieli oraz saren niosą tzw. karmę treściwą (ziarna zbóż, kukurydzy, nasiona roślin strączkowych, nasiona drzew leśnych), kiszonki, siano, soczysty jarmuż, buraki, kapustę i marchew, a na deser sól do zlizywania i uzupełniania mikroelementów. Dziki mogą liczyć na kukurydzę i żołędzie, ale jeżeli będą grzeczne i obiecają nie terroryzować mieszkańców, dostaną także bukiew, czyli owoce buku.

reklama

Zającom wystawia się gryzawki – paliki z miękkich drzew, najlepiej owocowych. Ptaki mają bardzo różne gusta i potrzeby: zawieszane na drzewach kule z tłuszczu i nasion zadowolą wróble, sikorki i kosy, lecz bażant musi mieć stołówkę na ziemi, pod niskim zadaszeniem, blisko krzaków, w które mógłby szybciutko prysnąć, gdyby zaatakował go jakiś drapieżnik. W ogóle dokarmianie dzikich zwierząt to skomplikowana sprawa, dlatego zdecydowanie nie należy brać się za nie samemu. Podanie niewłaściwego jedzenia w nieodpowiednim miejscu może załatwić konsumenta skuteczniej niż zima stulecia. Warto za to zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa albo koła łowieckiego i pod przewodnictwem ludzi znających się na rzeczy ufundować lub przynajmniej pomóc zorganizować zdrową wyżerkę dla zwierząt.


Tekst: Weronika Kowalkowska
Fotografie: Fotochannels, Getty Images/Fpm, Zenon Żyburtowicz/East News, Michał Kość/Reporter, Sergio Moraes/Reuters/Forum, Andrzej Sidor/Forum, shutterstock.com, Wikipedia

Weranda Country nr 2/2012