Aż do EURO 2012

II wojna światowa zakończyła się w maju 1945 roku i już 11 czerwca 1946 roku reprezentacja Polski rozegrała swój pierwszy powojenny mecz w Oslo z Norwegami, który przegrała 1:3. W 1946 i w 1947 roku PZPN zorganizował Mistrzostwa Polski systemem pucharowym. Oba turnieje były testem dla klubów i najlepsze z nich PZPN zakwalifikował do 1.Ligi, która wznowiła rozgrywki w 1948 roku.

Dnia 4 lutego 1951 roku, władze PRL wymusiły na PZPN samorozwiązanie PZPN a następnie na wzór radziecki w miejsce PZPN powołano Sekcję Piłki Nożnej przy Głównym Komitecie Kultury Fizycznej. Sytuacja ta nie trwała długo i już 9 grudnia 1956 roku zlikwidowano ten twór polityczny i PZPN wznowił działalność. W czerwcu 1954 roku w Europie zawiązała się UEFA i już 2 marca 1955 roku podczas kongresu UEFA obradującego w Wiedniu Polska stała się jej pełnoprawnym członkiem.

Dnia 1 grudnia 1970 roku trenerem polskiej reprezentacji został Kazimierz Górski, człowiek który zmienił oblicze polskiej piłki i wprowadził ją na światowe salony. Prowadził polski team w latach 1970-1976 i pod jego wodzą reprezentacja popularnie nazywana "Orłami Górskiego" święciła triumfy. Polska zdobyła złoty medal w turnieju piłkarskim na olimpiadzie 1972 roku w Monachium oraz srebrny medal na olimpiadzie w 1976 roku w Montrealu. A w 1974 roku Orły Górskiego zajęły 3 miejsce podczas Mistrzostw Świata w RFN. Złota era polskiego futbolu powoli przemijała. Jeszcze w 1982 roku reprezentacja Polski pod wodzą Antoniego Piechniczka zajęła 3 miejsce na mundialu w Hiszpanii. A potem zapadła długa cisza trwająca w sumie do dziś zakłócona srebrnym medalem olimpijskim w 1992 roku na olimpiadzie w Barcelonie. Za sukces należy uznać też fakt, iż w 2008 roku reprezentacja Polski pod wodzą holenderskiego trenera Leo Beenhakkera po raz pierwszy w historii zakwalifikowała się do Mistrzostw Europy. Jednak debiut ten nie należał do udanych. Na trzy rozegrane mecze były dwie porażki i jeden remis.

reklama

Prezentując historię piłki w naszym kraju nie sposób nie wspomnieć o prawdziwym trzęsieniu ziemi w piłkarskim światku wywołanym tzw. "aferą korupcyjną" głośną na całą Europę. W dużym skrócie, w środowisku piłkarskim działała grupa przestępcza, która kupowała i sprzedawała mecze w lidze polskiej. Cała sprawa została ujawniona przez media i przez kraj przetoczyła się fala aresztowań. Piłkarze, trenerzy, działacze klubowi, sędziowie oraz działacze PZPN, łącznie około 300 osób, trafili do aresztów. W całą sprawę zamieszanych było aż w sumie 50 klubów z trzech lig. Ze względu na zaistniałą sytuację 19 stycznia 2007 roku Minister Sportu zawiesił zarząd PZPN i wprowadził zarząd komisaryczny.

FIFA i UEFA wydały oświadczenie, że nie uznają kuratora i że uznają zawieszony zarząd za jedyny legalny zarząd PZPN. FIFA i UEFA zagroziły też, że jeśli zarząd nie zostanie odwieszony to wykluczą Polskę ze wszelkich międzynarodowych rozgrywek. 5 marca 2007 minister odwiesił zarząd i wycofał kuratora. 30 października 2008 roku Walne Zgromadzenie powołało nowego prezesa PZPN. W drodze tajnego głosowania, większością głosów, na stanowisko to wybrany został Grzegorz Lato i funkcję tą pełni do dziś. Jest to postać znana (piłkarz, trener, działacz sportowy) i zasłużona w polskim futbolu. Grzegorz Lato był jednym z "Orłów Góskiego" i walnie przyczynił się do największych tryumfów polskiej reprezentacji w latach 70tych XX wieku.

Ostatecznie w związku z tą aferą zapadły wyroki skazujące (przeważnie w zawieszeniu) a niektóre kluby zostały ukarane grzywną, punktami karnymi bądź też degradacją do niższej ligi. Polskie środowisko piłkarskie zostało oczyszczone, winnych ukarano i zabrano się za uzdrawianie polskiego futbolu. Niezaprzeczalnie największym osiągnięciem w ostatnim czasie jest zaufanie ze strony UEFA, która 18 kwietnia 2007 roku (a więc jeszcze przed niefortunnym występem Polski na Euro 2008) przyznała Polsce prawo do zorganizowania wspólnie z Ukrainą Mistrzostw Europy w 2012 roku. Aktualnie selekcjonerem polskiej kadry narodowej jest Franciszek Smuda wybrany na to stanowisko 29 października 2009 roku w drodze głosowania podczas posiedzenia zarządu PZPN. Jego najważniejszym celem jest przygotowanie naszej kadry do Euro 2012 i osiągnięcie sukcesu podczas tego turnieju, który jakby nie było odbędzie się "na własnym podwórku". Jak mówi stare piłkarskie powiedzenie "gospodarzom nawet ściany pomagają", a więc trzymajmy kciuki.

www.archiwumfutbolu.pl

Zobacz również