Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Bezpieczny wypoczynek na łonie natury – jak zabezpieczyć się przez kleszczami?

 
 

Co roku wiosną, gdy aura na zewnątrz staje się cieplejsza, można spotkać się z ostrzeżeniami o ataku kleszczy. Niestety te niepozorne pajęczaki przenoszą bardzo niebezpieczne choroby dla zwierząt i ludzi m.in. boreliozę, babeszjozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Często takie informacje powodują strach, niepokój i niechęć do spędzania czasu na świeżym powietrzu. A szkoda, bo spacer w lesie czy wypoczynek we własnym ogrodzie wpływają bardzo pozytywnie na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Sposób polowania kleszczy


Kleszcze bytują na roślinach, na wysokości 1,5 m. Wbrew powszechnym opiniom nie potrafią skakać. Te pajęczaki, w odróżnieniu od pająków, które najczęściej mają po kilka par oczu, są niewidome. W związku z tym do perfekcji wykształciły narząd węchu zlokalizowany na przednich odnóżach. Jest to aparat Hallera, w którym zawarte są chemoreceptory pozwalające rozpoznać po temperaturze i zapachu zbliżającego się człowieka lub innego ciepłego kręgowca. Gdy uda się mu wejść na człowieka lub zwierzę, chodzi po jego ciele szukając odpowiednio miękkiej skóry, w którą wkłuwa się wpuszczając antykoagulant (jego zadaniem jest rozrzedzanie krwi), a wraz z nim aplikuje substancję znieczulającą, by pozostać niezauważonym.

Jak chronić się przed kleszczami?


W pierwszej kolejności w ochronie przed kleszczami powinniśmy zastosować profilaktykę. Niedopuszczenie do ukąszenia całkowicie chroni przed możliwością zakażenia.

Dlatego przed wyjściem z domu warto:

  • Założyć odpowiedni strój. Jeśli idziesz do lasu ubierz długie spodnie i włóż nogawki w skarpety. Kleszcz w takimi przypadku będzie miał utrudnione zadanie w dojściu do miejsca, gdzie jest goła skóra.
  • Wziąć prysznic. Zachowanie  higieny w niektórych przypadkach może być kluczowe. Zapach spoconego ciała jest dla kleszcza lepiej wyczuwalny.
  • Rozsądne dobierać trasy spacerów. Wchodzenie w wysoką trawę zwiększa ryzyko bezpośredniego kontaktu z kleszczem. Lepiej podczas spacerów korzystać z wydeptanych ścieżek. Jeśli biwakujemy – warto używać moskitery.

Najskuteczniejszym sposobem w walce z kleszczami są substancje biobójcze, które zabijają szkodniki zagrażające naszemu bezpieczeństwu oraz repelenty (preparaty odstraszające). Ich regularne stosowanie sprawia, że jesteśmy niewidoczni dla kleszczy.

Formy i skład tych produktów są dostosowane do naszych bezpośrednich potrzeb. Można znaleźć produkty o różnym czasie działania, w formie spray'u, płynu, a nawet suchego spray’u, który na skórze zostawia talk. Zależy więc czy rekreacyjnie korzystamy z dobrodziejstw naszego przydomowego ogrodu, czy też wolimy aktywnie spędzać czas na kajakach, w lesie czy na pieszych wycieczkach.

Na sklepowych półkach można znaleźć produkty, które odstraszają komary i kleszcze przez kilka godzin np. Płyn na komary i kleszcze MAX, który będzie odpowiedni dla osób preferujących spokojniejszą formę wypoczynku na łonie przyrody – podczas spotkania z przyjaciółmi na grillu, spaceru w parku. Natomiast dla osób aktywnych lubiących lasy i dziką przyrodę najlepszy będzie Spray na odzież, który nie dość ze odstrasza, to jeszcze zabija kleszcze poprzez kontakt z preparatem i utrzymuje swoje działanie na ubraniach nawet do 20 dni.

Warto chronić swojego pupila


Nasi czworonożni przyjaciele często są traktowani jak członkowie rodziny. Opiekujemy się nimi, chcemy dla nich jak najlepiej, a one odwdzięczają się nam bezgraniczną miłością i oddaniem, przynosząc każdego dnia wiele radości. O ile my, ludzie mamy pełną świadomość zagrożeń, które czyhają na nas podczas spaceru, o tyle bezpieczeństwo naszych pupili zależy od nas.

Pies podczas spaceru na pewno nie będzie trzymać się wytyczonej ścieżki, będzie chciał eksplorować otoczenie. Dlatego w sezonie warto wyposażyć psa w obrożę ochronną przeciw psom i kleszczom Happs oraz nie zapominać o regularnym stosowaniu kropli ochronnych Happs Herbal krople przeciw pchłom i kleszczom.

Przezorny zawsze ubezpieczony


Korzystanie ze środków chemicznych oraz profilaktyczne działania opisane powyżej – powinny zapewnić nam wystarczającą ochronę. Pamiętajmy jednak, że po relaksie na świeżym powietrzu należy obejrzeć swoje ciało. Usunięcie kleszcza w ciągu 12h zmniejsza ryzyko zakażenia niechcianymi chorobami. Pozbywając się intruza z ciała, trzeba uważać, aby go nie uszkodzić. Można w tym przypadku skorzystać ze specjalnych narzędzi albo udać się na najbliższy SOR, gdzie wykonają to profesjonaliści.

Artykuł Partnera: BROS, bros.pl

reklama