Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Pomysł na wakacje w Polsce: Szmaragdowa Dolina

Do kamieniołomów dojdziesz drogą za pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Sama miejscowość Wiśniówka też jest warta odwiedzenia. Zdjęcia: Dariusz Grzeszczyk, Google Maps  
 
 

Kopalnia Wiśniówka leży tylko 10 kilometrów od Kielc, a można się tu poczuć jak nad jeziorem w Alpach albo nad egzotyczną laguną. To wspaniały pomysł na wakacje w Polsce!
 

Kopalnia Wiśniówka czyli Szmaragdowa Dolina
 

Miejscowi mówią o niej Zielonka, turyści nazywają Szmaragdową Doliną, dla innych to po prostu Kopalnia Wiśniówka, gdzie wciąż wydobywa się kwarcyt potrzebny do budowy dróg. To on nadaje niezwykły kolor wodzie w dwóch nieczynnych kamieniołomach. Przed laty zostały zalane, reszty dokonała natura: zbocza porosły i zdziczały, a wśród zieleni zalęgły się ptaki.

Widoki są tak malownicze, że Zielonka stała się modna wśród nowożeńców z okolic, którzy przyjeżdżają tu zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle szmaragdowej tafli. Spacerując nad przepaścią, trzeba pamiętać, że to teren kopalni, więc w każdej chwili z zarośli może wyjść strażnik. Jak zapewniają starzy bywalcy, nie warto się zniechęcać, tylko grzecznie spytać o zgodę na wejście. I już. Ciekawa jest sama miejscowość Wiśniówka. Przedwojenne osiedle dla robotników z kamieniołomów dziś przypomina zakopiański skansen z uroczymi chatami o stromych dachach.


 

Jak dojechać do Kopalni Wiśniówka?
 

Jadąc samochodem z Kielc, trzeba kierować się wylotówką nr 73 na Warszawę. Spod dworca PKP odjeżdża też autobus nr 7 do Wiśniówki. Do kamieniołomów dojdziesz drogą za pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
 

Co warto wiedzieć o Szmaragdowej Dolinie?
 

• Głębokość jezior dochodzi do 17 metrów. Wprawdzie obowiązuje zakaz kąpieli, ale można tu czasem spotkać nurków. Żeby podziwiać podwodne widoki, potrzebna jest jednak zgoda kierownictwa kopalni, w przeciwnym razie grozi nam grzywna.

• Planując spacer wokół kamieniołomów, lepiej zadbać o dobre buty do górskich wędrówek, bo zbocza są strome i kamieniste.

Tekst: Agnieszka Berlińska
Zdjęcia: Dariusz Grzeszczyk, Google Maps

reklama
Weranda Country nr 6/2015