Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Moda w stylu folk

Moda w stylu folk wraca do łask. Obejrzyj galerię i dowiedz się jak ubrać się modnie i elegancko w stylu folk. Shutterstock i Festiwal ETNOmania (www.etnomania.pl)  
 
 

Kolorowe, podkreślające kobiecość, kwiatowe i wzorzyste... takie mogą być tylko ubrania w stylu folk. Wbrew pozorom ludowe motywy można wykorzystać nie tracąc nic z elegancji.

Moda w stylu folk
Najczęściej motywy folkowe pojawiają się na sukienkach, spódniach i koszulach. Wykorzystujący je w swoich kreacjach projektanci najczęściej robią to, czerpiąc z ludowych wzorów hafciarskich, a także malunków, krajek czy wycinanek. Wyjątkowo popularne są motywy łowickie, kurpiowskie, koniakowskie, podhalańskie i kaszubskie. Chętnie wykorzystują także koronkowe i kwiatowe wstawki oraz naturalne materiały, takie jak ekologiczna bawełna, filc, jedwab, włókna konopii czy len. Nie mniej istotny jest krój ubrań nawiązujący do strojów tradycyjnych. Dodatkiem do inspirowanych kulturą ludową kreacji są korale, wstążki i kwiaty oraz delikatna, kobieca biżuteria, a czasem całkowity jej brak.

Dlaczego moda na etno i folk powraca?
- Od kilku sezonów obserwujemy wzrost zainteresowania kulturą ludową, a także elementami etno i eko w życiu codziennym. W mieszkaniu mamy poduszki z łowieckimi wzorami, ubieramy chusty w kwiaty, a w uszach brzęczą nam hand-made kolczyki - mówi Karolina Pyrzyk z Fundacji NADwyraz, organizatora ETNOmanii. - Zaczynamy inspirować się własną kulturą i tradycją, co wyrażamy m.in. poprzez nasz wygląd. Dzięki licznym twórcom – zarówno muzykom, jak i młodym projektantom, zaczynamy doceniać nasze dziedzictwo kulturowe i być z niego dumni. Moda na etno i folk powróciła, bo nasze polskie wzory ludowe są na tyle oryginalne, uniwersalne i po prostu piękne, że warto się nimi chwalić i wychodzić z nimi na ulicę. Tęsknimy też  za tym, co było dawniej, marzy nam się powrót na łono natury, w modzie jest też ekologia, a to wszystko składa się na nasz slow life i docenienie tego, co mamy, bez szukania za zachodnią granicą - zauważa Karolina Pyrzyk.

Styl folk a styl etno
Wiele osób ma problem z rozróżnieniem stylu folk od etno. Co je wyróżnia? Styl folkowy odwołuje się najczęściej do tradycji ludowej jednej kultury, na nawet wąskiego regionu. Styl etno nawiązuje do podróży, stron świata i kojarzących się z nimi elementów kultury (np. jedwabne tkaniny z Dalekiego Wschodu, wzory azteckie, zwierzęta spotkane na safari albo printy przywołujące na pamięć bliskowschodnie dywany).

Tekst: Katarzyna Kujac

reklama