Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jak się plecie ze słomy?

Jak się plecie ze słomy?
Jak się plecie ze słomy?

Ucz się ucz, bo inaczej kosze będziesz plótł – tak kiedyś straszono młodzież. Widać plecionkarze nie cieszyli się poważaniem. Ot, zajęcie na zimowe wieczory. Ale to latem trzeba było zebrać słomę na plecionki.

Najlepsza jest ta z żyta. Ścina się ją wcześniej niż dojrzałe zboże, kiedyś gospodarze wydzielali na nią specjalnie kawałek z pola. Kosi się sierpem, by źdźbła zostały jak najdłuższe. Potem jest suszenie, czesanie i obcinanie kłosów.

Jak pleść słomę? 

Ze słomy właściwie się nie plecie – ze słomy się szyje. A to dlatego, że do związywania słomianych warkoczy używa się specjalnej igły. Zamiast nitki jest dartka – cienkie paski wystrugane z witek wierzby, leszczyny lub osiki, którymi zszywa się na okrętkę.

– Przy pleceniu ze słomy pracuje się zespołowo – mówi Paulina Adamska ze Stowarzyszenia Serfenta, które zajmuje się promocją tradycyjnego rzemiosła. – Gospodyni szykuje zgrabne wiązki, gospodarz szyje. Tak jest szybciej.

reklama


Co   można upleść ze słomy?

Niemal wszystko – od rzeczy praktycznych, takich jak kosze do przechowywania zboża, dzbany, misy, a nawet ule, po zabawki, ozdoby czy biżuterię. O kapeluszach nie wspominając! To właśnie wyróżnia słomę od innych plecionkarskich materiałów.

Jak różnorodna to dziedzina, można się było przekonać na Międzynarodowym Festiwalu Słomkarskim w Woli Sękowej. Impreza, która co roku odbywa się w innym kraju, pierwszy raz gościła w Polsce.

Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego pękał w szwach od artystów słomkarzy z całego świata. Było wspólne wyplatanie, ale też warsztaty dla początkujących. A kto się nie załapał, może zdobyć film z instrukcją, jak się plecie kosz ze słomy.

red.
więcej info: www.uniwlud.pl 
fot. Uniwersytet Ludowy

Weranda Country nr 9/2016