Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Lepsze życie starych skrzynek i opon

Siedzisko z palet.
 
 


Czy można nadać drugie życie przedmiotom? Czy śmieci mogą być materiałem dla przedmiotów użytkowych, a nawet dzieł sztuki? Oczywiście! Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania mieszczą się w jednym zaledwie słowie – upcykling. Można go zdefiniować jako twórczą formę wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce.

Ten trend jest odpowiedzią ludzi twórczych, przedkładających sobie jakość i unikatowość przedmiotów. Mamy też coraz większą świadomość na temat problemu śmieci i nieodzyskiwanych w żaden sposób odpadów.

Upcykling dał nam możliwość stworzenia własnego, niepowtarzalnego stylu, otoczenia się niebanalnymi przedmiotami z duszą. Nietuzinkowe meble wytwarzane ręcznie w pojedynczych egzemplarzach, czy limitowane serie w zależności od dostępnego aktualnie surowca, nadają niepowtarzalny charakter wnętrzu.

reklama

A dodatkowo przetwarzać zużyte przedmioty może każdy, bez granic dla wyobraźni, nadając im nowe, zaskakujące zastosowanie.

Hitem upcyklingowego dizajnu w Polsce są meble i dodatki z palet. Powstają z nich siedziska, stoliki, łóżka, a nawet całe wyposażenie nowoczesnych biur. Projektanci prześcigają się w coraz to śmielszych i bardziej designerskich aranżacjach.

Jak się okazuje idealnie do aranżacji wnętrz nadają się także zwyczajne skrzynki po owocach, które designerzy zamieniają w stylowe i naturalne stoliki kawowe, szafki czy donice kwiatowe. Opony samochodowe i lampy z bębna pralek to kolejna niecodzienna inspiracja dla recyklingowych twórców.


Tekst: Agata Frankiewicz – właścicielka i pomysłodawczyni portalu Dekoeko.com