Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Biżuteria z papieru

Biżuteria z recyklingu
 
 


Niepowtarzalna i ekologiczna biżuteria? Ze starych gazet i książek powstają finezyjne bransolety, wisiory, kolie i oczywiście, pierścionki.

Wiele drzew jest wycinanych, aby spełnić wymogi w świecie papieru. Co powiecie na przekształcenie makulatury z powrotem w drewno? Byłby to dobry sposób na recykling papieru oraz zaoszczędzenie sporej ilości wycinanych drzew. Recykling jest procesem odzyskiwania zużytych przez człowieka materiałów. Polega na ich ponownym przetworzeniu i uzyskaniu nowych lub takich samych substancji.

W obecnych czasach nikogo chyba nie trzeba namawiać do segregowania i recyklingu odpadów. Wiemy, że w pewnym momencie skończą się surowce naturalne i żeby przetrwać kolejne tysiące lat odpady muszą być ponownie przetwarzane i wykorzystywane. Projektantowi nie powinna wystarczać tylko segregacja odpadów. Moim zdaniem, należy do niego pokazywanie społeczeństwu, że z odpadków można zrobić coś niesamowitego, co każdy chciałby mieć w domu. Wszyscy powinni wspierać ochronę środowiska i promować nowatorskie rozwiązania w tej dziedzinie. Wracając do papieru, jego produkcja sięga ilości 318 ton rocznie. Wyprodukowanie jednej tony to ścięcie 17 drzew i zanieczyszczenie 440 000 litrów wody. Zamiast tego można powtórnie wykorzystać makulaturę i stworzyć z niej drewno oraz meble.

reklama

Recykling jest jedną z niewielu nienasyconych jak do tej pory branż naszej gospodarki, którą w tej dekadzie czeka największy rozkwit. Od lat podejmujemy wyzwania, aby ograniczyć wyręb lasów i zachować tzw. "zielone płuca Ziemi". Jest to ogromne wyzwanie, ponieważ w ciągu jednej sekundy znika hektar lasów, a w ciągu roku wycince podlegają lasy tropikalne o powierzchni Polski. Papier nie jest głównym powodem takiego stanu rzeczy, ale to jeden z powodów pozyskiwania drewna.

Biżuteria z recyklingowego drewna

Zawsze chciałam stworzyć drewno z papieru. Szukałam różnych metod, dzięki którym mogłabym to zrobić. Przeszukałam mnóstwo głoszeń dotyczących skupu makulatury. Na początku chciałam, aby jedna z zajmujących się tym firm sprasowała dla mnie stare gazety. Zmieniłam zdanie, gdy zobaczyłam, co z makulaturą zrobił Mieke Meijer. Postanowiłam spróbować w domu stworzyć papierowy walec drewna. W końcu udało się "wyprodukować" kilka klocków. Aby przekonać się jaki materiał jest najlepszy, użyłam różnych rodzajów papieru nadającego się do recyklingu: szare i kolorowe gazety oraz nowe i pożółkłe książki. Najlepszym surowcem okazała się szara gazeta , najgorszym jej kolorowy odpowiednik.