Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Fajansowy warzywniak

Fajansowy warzywniak
 
 


Naczynia w kształcie warzyw, owoców, zwierząt albo dziwacznych przedmiotów są wylepiane z fajansu w Portugalii, Italii i Francji. Zawsze zabawne i pełne kolorów, wyglądają radośnie na stole nawet w najbardziej dżdżystą jesień.

Każdy ma ulubioną porę roku. Jej smaki, zapachy, nawet kolory potrafimy zatrzymać – zamykamy je szczelnie w słoikach. Ale co z kształtami? Warzywa i owoce nie tylko smakują, ale i pięknie wyglądają.

Latem układamy je w paterach i misach, podziwiamy jak obrazy. Najdorodniejsze z powodzeniem zastępują letnie bukiety. Nawet jesienią i zimą. Znaleźliśmy fajansowe naczynia w kształcie warzyw i owoców. Dzięki nim również wtedy, gdy zmrożona ziemia nie daje plonów, możecie oddać się nie tylko kulinarnej zabawie. Puśćcie wodze fantazji.

reklama

Jesienne astry włóżcie do wazonu w kształcie szparagów. W chłodne wieczory uraczcie gości kremową zupą w dyniowych czarkach. A poczciwy żurek? Czy koniecznie musi być podany w chlebie? Wyobraźcie go sobie w „kapuścianych” miseczkach, z pieczywem na wiecznie zielonym liściu winorośli.

Warzywne fajanse na drewnianych ławach obok tac i koszów z wikliny podkreślą sielski charakter spotkania. Wystarczy jednak zestawić je z białą porcelaną i cyną czy srebrem, a staną się efektownym dodatkiem na eleganckim stole. Można w nich hodować przez całą zimę świeży szczypiorek i natkę pietruszki na kuchennym parapecie. W niewielkich naczyniach jak w szkatułkach pięknie wyglądają sznury korali na toaletce.


Tekst i stylizacja: Katarzyna Sawicka
Fotografie: Jacek Kucharczyk
Podziękowania dla Biura Kwiatowego Holandia za kwiaty oraz Wine Bar Mielżyński za udostępnienie miejsca do sesji

Weranda Country nr 6/2010