Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Szlak Zabytków Techniki

Rudy fot. www.slaskie.travel
 
 

Kto jeszcze nie ma pomysłu na majówkę, niech rusza na Szlak Zbytków Techniki!

Na turystycznym „Szlaku Zabytków techniki” czekają stare szyby i sztolnie kopalniane, huta, browary, muzea rzemiosła, osiedla robotnicze, kolejki wąskotorowe. Wszystkie żywe, wypełnione stukotem maszyn, szumem silników i gwizdem pary, zapachem drewna, chleba i zacieru piwnego. To nie nudne wykłady o tym, co i jak dawniej robiono, tylko opowieści rozpisane na wszystkie zmysły!

Szlak prowadzi głównie przez duże miasta, ale warto wybrać się w teren, chociażby dla radzionkowskiego Muzeum Chleba i jego widowiskowej kolekcji form do wypieków i chlebów obrzędowych. Albo dla zabytkowej stacji kolejki wąskotorowej w Rudach, gdzie nie tylko małoletni miłośnicy ciuchciaków będą piszczeć z radości.

Nie wiedzą Państwo, co to jest wibrarium? Najwyższy czas przekonać się na własne… uszy w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Oprócz instalacji ze starych dzwonków są tam jeszcze sztuczne pioruny, pokazy chemiczne – atrakcje na cały dzień. A jeśli już rozsmakujemy się w podróżach, koniecznie zafundujmy sobie przejazd którąś z tras wycieczkowych. Moja ulubiona to ta wiodąca szlakiem osiedli robotniczych: Nikiszowiec – Giszowiec – Kolonia Robotnicza Ficinus. Jest w czym wybierać.

www.zabytkitechniki.pl

reklama