Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Diabelskie skrzypce

Diabelskie skrzypce Skrzypce
 
 

Diabelskie skrzypce, burczybas, bazuna grają tak, że nogi same tańczą!

Muzyka i taniec są dla Kaszubów jak powietrze. Od zawsze chłopaki i dziewczyny zbierali się na potańcówkach. Każde miejsce do tańca było dobre, ludzie chętni do tańczenia, a i instrumenty zawsze były pod ręką. Tańczyło się więc na podwórzach, na łąkach, nad jeziorami, a diabelskie skrzypce, burczybasy i bazuny roznosiły muzykę kaszubską szerokim echem po okolicy.

Diabelskie skrzypce to wysoki instrument mierzący do dwóch metrów. Posiada pudło rezonansowe, wiele brzękadeł oraz struny z drutu. Część górna zawiera metalowe talerze i ozdobiona jest maską diabła (stąd nazwa) oraz wieloma kolorowymi wstążkami. Jest to więc rodzaj perkusji i kontrabasu w jednym. I można też wydobyć z niego różne dźwięki stukając nim o podłogę.

Burczybas natomiast to drewniana beczułka bez dna. Drugi otwór jest przykryty naciągniętą skórą bydlęcą. Pośrodku otworu znajduje się pęk końskiego włosia. Zwilżone końskie włosy pociera się energicznie palcami i instrument wydaje buczące odgłosy o różnej tonacji.

Bazuna to instrument drewniany dęty kształtu długiej trąby ok. 2 m. Wykonana jest z olchy, sosny, klonu a ustnik z drewna sosnowego. Potrzeba dużo siły i mocnych płuc, aby „wydmuchać” melodię.

Instrumenty te, ich pamiątkowe formy i inne artykuły związane z Kaszubami można nabyć w Galerii Neubauer w Kartuzach, ul. Jeziorna 6A/2, tel. 58 694 62 09 lub w sklepie internetowym na stronie www.galerianeubauer.pl

reklama