Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jaki zlewozmywak wybrać: ceramiczny, granitowy czy ze stali szlachetnej? 20 inspiracji do kuchni

 
 
Zlew to centrum dowodzenia. Od kiedy brudne naczynia lądują w zmywarce, służy do płukania, odsączania, krojenia, chowania, a nawet ważenia. Dowiedzcie się, jaki zlewozmywak najlepiej sprawdzi się w waszej kuchni.
 
Wypiękniał, odkąd przestał służyć tylko do zmywania. Często ma fantazyjny ociekacz, sitko, wieszany na rancie pojemnik, deskę do krojenia, a nawet wagę! Zapomnijcie też o bałaganie w kuchni, bo wszystko schowacie wewnątrz zlewu. Jest zaprojektowany tak, że kiedy przestaje być potrzebny, przykrywamy go specjalnym blatem, żeby był niewidoczny. 
 

Jaki zlewozmywak wybrać do kuchni?


Taki z automatycznym korkiem – aby go odetkać, nie musicie nawet moczyć rąk, wystarczy użyć pokrętła lub przycisku. Młynek z kolei załatwi sprawę odpadków. Kiedy już wybierzecie przydatne gadżety, pozostaje tylko zdecydować, z jakiego materiału ma być wymarzony zlew.
 
reklama
 

Klasyczny - ceramiczny Biały zlew

 
Ceramika przyciąga uwagę gładkimi kształtami i miłą w dotyku powierzchnią. Może być biała, kolorowa albo zdobiona jak ceramiczny talerz. Trudno ją zarysować czy zaplamić. Postawicie na niej gorący garnek i nic się nie stanie, przecież wypalono ją w temperaturze około 1200ºC.
 
Na to uważajcie: ceramiczny zlew można ukruszyć albo stłuc, ale musielibyście uderzyć w niego bardzo mocno.
Nasza rada: przecierajcie go wilgotną ściereczką, na przykład z odrobiną kwasku cytrynowego, i będzie lśnił. 
 
 

 

Elegancki zlewozmywak ze stali szlachetnej

 
Stal szlachetna kojarzy się z nowoczesnymi kuchniami, a to błąd. Nawet do rustykalnej chaty możecie wstawić stalową wyspę ze zlewem, kosmiczną baterią i będzie wyglądać doskonale. Bo stal świetnie gra z drewnem – spękanym, z sękami, bielonym, ługowanym.
 
Zlew może być na wysoki połysk albo matowy z różnymi fakturami: na przykład szczotkowany albo z lnianą strukturą. Na tym ostatnim mniej widać zarysowania, zacieki i plamy. Zlewozmywaki najczęściej robione są ze stali tak zwanej chromowo-niklowej 18/10. Cyfry oznaczają stosunek chromu do niklu. Jeśli tego pierwszego jest powyżej 13 procent, wtedy macie do czynienia ze stalą nierdzewną. Dzięki niklowi stal robi się bardziej elastyczna i odporna na korozję. Zaletą takich zlewów jest wytrzymałość, kupujemy je na lata. Nawet podniszczone (na lśniących szybko widać ślady kamienia), ale regularnie czyszczone, dobrze wyglądają.
 
Na to uważajcie: nie przecierajcie stalowego zlewu środkami z piaskiem czy jakimikolwiek granulkami. Szkodzą mu także płyny zawierające chlor czy kwas solny. Zniszczycie go również drucianym zmywakiem.
Nasza rada: jeśli na zlewozmywaku odłożył się kamień, najlepiej rozpuście go ciepłym, rozcieńczonym octem. Pamiętajcie, aby po każdym myciu naczyń pamiętać, zlewozmywak spłukać wodą i przetrzeć suchą szmatką. Nie będzie miał zacieków. 
 

Modny kamień, czyli zlewozmywak granitowy

 
Granitowy zlew jest idealny dla osób, które lubią naturalne materiały. Jeśli na ścianach w kuchni położyliście deski, na podłodze zostawiliście beton albo ułożyliście terakotowe płytki, a meble zrobiliście z drewna odzyskanego ze starej stodoły, to kamienny zlew będzie idealnym rozwiązaniem.
 
Granit jest po prostu idealny. Przede wszystkim bardzo wytrzymały i dużo twardszy niż marmur, który łatwo się plami i zarysowuje. Jest odporny na działanie wody, wilgoci i wysokiej temperatury. W naturze występuje w różnych kolorach, także w odcieniach tak popularnej ostatnio szarości czy czerni, więc znajdziecie ten idealnie pasujący do waszej kuchni. Ciekawie wyglądają zlewy połączone z blatem. Można je zrobić nie tylko z kompozytów, ale i z kamienia. Po prostu laserem wycina się z niego płyty i precyzyjnie skleja.
 
Na to uważajcie:  kamiennego zlewu nie czyśćcie środkami chemicznymi, tylko specjalnymi preparatami do pielęgnacji.
Nasza rada: dobrym pomysłem jest zamontowanie stalowego dna – w narożnikach zlewu nie będzie się osadzał kamień wytrącony z wody. Zlew zrobiony na wysoki połysk z czasem się zmatowi. Będzie wyglądał jeszcze ładniej.
 
 
 

Materiały XXI wieku: ceramika z powłokami, kompozyty i żywice poliestrowe


Ceramika z powłokami jest trwałym materiałem, a dodatkowe szkliwienie daje jeszcze większą ochronę. W przypadku marki V&B jest to CeramicPlus. Z kolei firma Comitor jest tak pewna niektórych produktów, że daje na nie wieczystą gwarancję! 

Kompozyty są zrobione z mieszanki zmielonego kamienia, najczęściej granitu, i żywic. Zazwyczaj ich skład jest firmową tajemnicą. Zlewozmywaki z tego materiału są bardzo trwałe – odporne na uderzenia, przebarwienia, wysokie temperatury (nawet do 250 stopni) i szok termiczny. Mogą mieć przeróżne kolory, nawet jaśminowy czy błękitny, jak w marce Blanco, więc łatwo je dopasować nawet do wymyślnego blatu.
 
Żywice poliestrowe to materiały syntetyczne, które dla większego wzmocnienia są zbrojone włóknem szklanym. Mogą być dodatkowo chronione specjalnymi powłokami, bardzo wytrzymałymi, na przykład  z drobinek szkła i kwarcu.
 
Na to uważajcie: często używane określenie „zlewozmywak granitowy” znaczy to zazwyczaj tyle, że jest zrobiony z kompozytu, a nie wyżłobiony w kamieniu.
Nasza rada: warto kupować zlew z baterią w komplecie. Będą miały identyczny kolor, chyba że zamontujemy baterię chromowaną. 
 
 
Tekst: Beata Woźniak
Zdjęcia: Michał Mrowiec, Kuba Pajewski, shutterstock, materiały prasowe
 
Weranda Country nr 10/2018