Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim?

Jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim? Oryginalna lampa w kuchni to szczegół, o który warto zadbać.
 
 

Haftowany bieżnik, drewniane blaty, świeże zioła i motywy ludowe… Zabiegani, coraz bardziej doceniamy wnętrza przytulne, w których można prawdziwie odetchnąć. Sprawdź, jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim.
 

Złote zasady urządzania kuchni
 

Bez względu na styl, w jakim zostanie urządzona kuchnia, trzymaj się kilku sprawdzonych zasad. Przede wszystkim meble i sprzęt ustawmy w trójkącie roboczym. Jak to zrobić? Na planie kuchni narysuj trójkąt. W jego wierzchołkach umieść: lodówkę, zlew i  kuchenkę. Taki rozkład ułatwia gotowanie!

Zrezygnuj z drzwi w kuchni. Rzadko zdarza się, żeby je rzeczywiście zamykać. Zabierają przestrzeń  i utrudniają komunikację, gdy wynosimy posiłki na przykład podczas przyjęcia rodzinnego.

Nawet, gdy kuchnia służy wyłącznie do gotowania, a jadalnia znajduje się w innym pomieszczeniu, zadbaj o miejsce siedzące. Nie wierz, że nigdy nie zdarzy ci się zjeść szybkiej kolacji w kuchni. Kawałek blatu i krzesło są potrzebne także na przykład podczas krojenia, lepienia pierogów i przy innych pracach.

reklama

 

Inspiracja: wnętrza wiejskich domów
 

Piękne kombinacje powstają z dobrych wzorców. Nie szukaj w katalogach meblowych, a u źródła – u babci, cioci, sąsiada lub na wakacjach na wsi. Obserwuj domy, w których panuje swobodna atmosfera. To jest podstawowa cecha wnętrz wiejskich: nieskrępowanie i gościnność.

Pamiętaj o inspiracji sąsiadami. Z południa Francji pochodzi styl prowansalski z charakterystycznym motywem winorośli, z Półwyspu Bałkańskiego: biel, biel i jeszcze raz biel (czasem w niebieskie pasy). Zaglądaj też do chatek z zielonych terenów Austrii, Niemiec czy Włoch.
 

Dodatki do kuchni
 

Szczegół czyni całość, dlatego w każdym wnętrzu ważne są dodatki. W kuchni wiejskiej nie może zabraknąć kwiatów i ziół. Nie przemieniaj jednak pomieszczenia w oranżerię.

Oryginalną dekoracją są przedmioty użytkowe: patelnie i chochle zawieszone na haczykach, słoje ustawione w rządku. Rustykalne aranżacje są bogate w ręcznie dziergane obrusy i serwety. W witrynce i na półkach niech zabieli się porcelana.

Nie bój się koloru: kuchnia to nie tylko beż i brąz. Drewniane szafki przemaluj na zielono, biało lub niebiesko (niegdyś wierzono, że ta barwa odstrasza muchy). Eksperymentuj z szablonami. Kilka wzorków z motywem czerwonej róży może odmienić całe wnętrze!

Zapraszamy do obejrzenia aranżacji kuchni wiejskich w galerii zdjęć powyżej.Tekst: KM
Zdjęcia: Rafał Lipski, Aneta Tryczyńska, Radosław Wojnar, Living4media/Free, Devol Kitchen, Materiały Prasowe