Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

8 pomysłów na rodzinny stół w jadalni

8 pomysłów na rodzinny stół w jadalni Dzięki drewnianym ławom, przy stole może zmieścić się więcej osób. Fot. Rafał Lipski
 
 

Żadne danie nie smakuje jak to przy rodzinnym stole w jadalni w ciepłej atmosferze. Badania dowodzą, że dzieci, które jedzą regularnie w gronie familijnym, lepiej się uczą i są zdrowsze. W Wielkiej Brytanii około 20 procent rodzin nigdy nie spożywa wspólnie posiłków. Jak jest w Polsce?
 

JAK JEDZĄ Polacy?  
 

Niezależne badania wskazują, że coraz więcej Polaków (niemal jedna trzecia respondentów) jada obiady na mieście. Z pewnością jest to spora oszczędność czasu, ponieważ przygotowywanie posiłku w domu i zjedzenie go zajmuje, według ostatnich analiz OBOP, półtorej godziny.

Stołowanie się w restauracji ma bezpośredni związek z tyciem społeczeństwa. Naukowcy z Korei przebadali ponad 16 tysięcy ochotników. Wyniki były jasne: osoby jadające poza domem miały wyraźnie wyższy stosunek masy do ciała (BMI). Głowni winowajcy to, oczywiście, węglowodany i sól.
 

Stół w jadalni
 

Dużym błędem w aranżacji wnętrza jest brak wysokiego stołu w domu. Obiad na kanapie przed telewizorem to zły pomysł. Filmy atakują słuch i wzrok. Widz, podświadomie, równoważy ten stan stymulowaniem innego zmysłu: smaku. W efekcie zjada dużo więcej, niż zakładał.

Wnioski nasuwają się same: rodzinny stół w jadalni wyjdzie nam na zdrowie. Po inspiracje aranżacyjne zapraszamy do galerii zdjęć powyżej.

Zdjęcia gotowych projektów znajdziecie również w artykule: Urządzamy jadalnię.

Tekst: KM
Zdjęcia: Jola Skóra, Michał Skorupski, Jan Brykczyński, Rafał Lipski, Aneta Tryczyńska

reklama