Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Łóżko z palet – inspiracje

Palety to tylko konstrukcja dla dowolnego materaca.Fot. Anna Piotrowska/Drewnolot
 
 

 

Łóżko z palet – zrób to sam

 

Własnoręcznie robione meble z palet do domu są modne od kilku lat. To tania, ekologiczna i oryginalna alternatywa dla asortymentu dostępnego w sklepach. Jak zrobić łóżko z palet oraz do jakiego wnętrza pasuje?

Łóżko z palet – DIY, czyli jak zrobić samodzielnie?
 

Nad Wisłą najpopularniejsze są Europalety. Mają na deskach odznaczenie „EUR”, którego nie trzeba usuwać. Wpasuje się szczególnie we wnętrza industrialne. Ich waga, w zależności od rozmiaru, waha się od około 17 do nawet 25 kilogramów. Wymiary palet są różne, dlatego ważne jest dokładne zmierzenie materiału przed przystąpieniem do ambitnego zadania, jakim są własnoręcznie wykonane meble.

Używane palety można dostać za symboliczną kwotę w skupach lub od sąsiada. Ceny są różne w zależności od tego, czy wybierzemy używany lub nowy model.

Paletę należy oszlifować i najlepiej użyć do tego szlifierki elektrycznej. Rozpoczynamy od papieru gruboziarnistego, a kończymy na drobnoziarnistym. Szlifowanie ręczne jest niedokładne i mimo dobrych chęci, niedociągnięcia są widoczne zwykle po malowaniu. Wtedy jest już za późno na poprawki – pracę należy powtórzyć od nowa, szlifując i malując ponownie.

Do malowania łóżka z palet używa się bejcy. Dzięki niej słoje na deskach pozostają widoczne. Jednak nie ma żadnych przeciwskazań, aby zastosować inną farbę do drewna. Gotowy mebel należy zostawić do wyschnięcia nie mniej niż na dwadzieścia cztery godziny. W innym przypadku ryzykujemy zabarwieniem materaca.

Łóżko z palet dla dziecka
 

Pokój dziecięcy rządzi się innymi prawami niż reszta domu. Nietypowe kształty i barwne połączenia wpływają pozytywnie na rozwój malucha i jego kreatywność.

Projekt łóżka z palet dla dziecka może obfitować w kilka kolorów. Bardzo zgrabną kreacją jest biały i niebieski, które wpiszą się w styl marynistyczny. Wnętrze można udekorować dodatkowo statkami, mapą czy globusem: otrzymamy pokój małego podróżnika.

Nie należy się obawiać wstawiania łóżka z palet do pokoju dziecięcego. Mebel jest w pełni bezpieczny, a zdrowy sen malucha zapewnimy poprzez dobór odpowiedniego materaca. Dużą zaletą własnoręcznie wykonanego łóżka jest to, że dziecko wciąż rośnie i można dostosowywać na bieżąco wielkość konstrukcji.

Do jakiego wnętrza łóżko z palet?
 

Choć omawiany patent święci tryumfy zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, często zastanawiamy się, do jakiego wnętrza pasuje łóżko z palet. Oczywiście, najprostsza odpowiedź to: styl skandynawski. Jednakże mebel w wydaniu DIY doskonale sprawdzi się w domach ekologicznych, potwierdzając filozofię właścicieli – najważniejsze jest życie w zgodzie z przyrodą. W końcu palety są wykonane z naturalnego drewna.

Łóżka z palet współgrają również z wnętrzami surowymi, industrialnymi oraz nowoczesnymi. Poprzez odpowiednie udekorowanie, mebel można dostosować do innych wystrojów, takich, jak shabby chic czy styl kolonialny.

Wbrew pozorom, łóżko z palet nie jest odpowiednie do domów z rustykalnym sznytem, gdzie drewno prezentuje się w sposób tradycyjny.

reklama